Sotsiaaldemokraadid valisid erakonna esimeheks Indrek Saare

{{1559904480000 | amCalendar}}

Pühapäeval toimus Tartus Vanemuise kontserdimajas sotsiaaldemokraatliku erakonna üldkogu, kus sotsid valisid endale uue esimehe, aseesimehed ning juhatuse.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimehe kandidaate oli kolm: Lauri Läänemets, Indrek Saar ja Riina Sikkut. Erakonna senine esimees Jevgeni Ossinovski ei kandideerinud.

Esimese voorus hääletas Läänemetsa poolt 164, Saare poolt 157 ja Sikkuti poolt 120 üldkogu delegaati.

Esimeses hääletusvoorus langes seega kandidaatidest Riina Sikkut.

Teises voorus sai Indrek Saar 231 häält Lauri Läänemetsa 201 hääle vastu ning üldkogu kinnitas Saare sotsiaaldemokraatide uueks esimeheks.

Indrek Saare võit tähendab seda, et erakonna uueks peasekretäriks saab Rannar Vassiljev, kelle üldkogu hääletusel samuti ametisse kinnitas.

Erakonna aseesimeesteks oli viis kandidaati: Helmen Kütt, Lauri Läänemets, Heljo Pikhof, Katri Raik ja Reili Rand. Hääletusel valiti aseesimeesteks Läänemets (254 häält), Katri Raik (182), Heljo Pikhof (145) ja Reili Rand (130). Vaid ühe häälega jäi Rannale alla Kütt, kes kogus 129 häält.

Erakonna juhatusse valiti Jevgeni Ossinovski, Riina Sikkut, Eiki Nestor, Marina Kaljurand, Sven Mikser, Ivari Padar, Helmen Kütt, Tõnu Ints, Anto Liivat, Marju Lauristin, Kalvi Kõva ja Joosep Vimm.

SDE aukohtu liikmeteks valiti Lia Hanso, Raigo Jahu, Toomas Jürgenstein. Revisjonikomisjoni liikmed on Piret Dahl, Katre Kikkas, Tarmo Prikk, Kaja Must, Rita Hade. Valimistoimkonna liikmeteks valiti Getter-Agnes Aareleid, Margit Hiiet, Ülle Schmidt, Valeri Volkov, Ly Kovanen, Ann Saks.

Saar: Eesti jääb sotsiaaldemokraatlikuks riigiks

Saar ütles peale valimisvõitu ERR-ile, et sotsiaaldemokraatlikest põhiväärtustest taganemine ei tule kõne allagi.

"Meilt oodatakse praeguses pöörases ajas, et me anname turvatunde, et see mõnevõrra hullumeelne aeg Eesti poliitikas, laiemalt maailma poliitikas, et see läheb mööda. Ma usun, et Eesti jääb sotsiaaldemokraatlikuks riigiks ja sotsiaaldemokraadid seisavad selle eest hommikust õhtuni," ütles ta.

Saar möönis, et sotsid on lähiminevikus vigu teinud, aga et nendest vigadest tuleb õppida ja põhiväärtustest ei tohi taganeda.

"Maksimaalselt vähendame vaesust, ehitame üles võrdsemaid võimalusi, tuleb vaadata, milline on regionaalne olukord Eestis. Me näeme, et mujal Eestis on sisemajanduse kogutoodang palju madalam kui pealinna regioonis – kõikide teemadega tuleb tegelda," tõi Saar välja eesseisvad ülesanded.

Saare sõnul tuleks sotsidel rohkem keskenduda tegutsemisele, mitte vastandumisele ja vaidlemisele. "Me ei pea hommikust õhtuni tegelema EKRE-ga, küll peame tegelema nende ühiskonnaliikmetega, kes tunnevad millegipärast, et nad on üksi, et neil ei ole lootust; nendega, kes on saanud mõnel põhjusel kurjaks," rääkis ta ERR-ile.

Pressiteate vahendusel teatas Saar, et Eesti ühiskonna üheks suurimaks väljakutseks on nüüdseks valitsusse jõudnud paremäärmuslus, mis külvab verbaalseid võmme vasakule ja paremale, õhutades teadlikult konflikti ja viha.

"Paremäärmuslus, mille pärast muretsetakse üle maailma, ei kao iseenesest. See on ka üks põhjus, miks Eesti ei tohi lasta Euroopat lammutada ja liitlassuhteid mõraneda. Mida rohkem päid, mida rohkem erinevaid kogemusi, seda kiiremini saame ka sellest kriisist üle," sõnas Saar.

"Aga õigus on ka neil, kes leiavad, et äärmuslikud poliitikud omavad suuremat toetust neis piirkondades ja nende inimeste seas, kelle elujärg ongi objektiivselt viletsam. Seega peame me veelgi tõsisemalt suhtuma võrdsemate võimaluste loomisesse, regionaalsete lõhede vähendamisesse. Me peame suutma vähendada lootusetuse, maha- ja üksijäetuse tunnet," kinnitas Saar.

Lauri Läänemets: Indrek viib oma plaanid ilusti ellu

Läänemets ütles pärast tulemuste selgumist ERR-ile, et Indrek Saarel oli tasakaalukam programm kui temal või Riina Sikkutil. "Küsimus on selles, kuidas Saar suudab erakonnaliikmeid kaasata ja viia ideid ellu," ütles ta.

"Indrek on alati öelnud, et sotsiaaldemokraadid ei tohi kõlada kui köster, kes õpetab elama. Ma arvan, et selle viib ta ilusti ellu ka," märkis Läänemets.

Tema sõnul on sotside jaoks ülesanne tuua protestivalijad enda juurde tagasi. "Meie ülesanne on teha, et inimene näeks taaskord, et sotsiaaldemokraadid seisavad kõigi inimeste eest, ka nende eest, kes tundsid end riigikogu valimistel kehvasti ja andsid oma hääle võib-olla EKRE-le. See oli protest, aga ma usun, nähes, et meie erakonna liikmete seas oli väga suur toetus ebavõrdsuse vähendamisele, et see juhtub," rääkis ta.

Läänemets asub nüüd tööle parlamenti. Millise riigikogu komisjoni liikmeks ta hakkab, ei osanud Läänemets veel öelda.

"Seda peab fraktsioonis koos arutama (milline komisjon). Ma arvan, et minu roll on jätkata seda, mida ma täna kõnepuldis ütlesin: tööinimese eest seismine ja ebavõrdsuse vastu võitlemine," lausus Läänemets.

Riina Sikkut: ma pole pettunud

Sikkut ütles peale hääletust ERR-ile, et ta ei ole pettunud. "Delegaadid tegid oma valiku, mina töötan erakonna jaoks edasi niikuinii," lausus ta.

Sikkut hääletas enda sõnul Indrek Saare poolt. "Kui me võtame teise tee ja rõhume sellele, et paneme organisatsiooni paremini tööle, valmistume kohalike omavalitsuste valimisteks, siis Indrekul on olemas juhtimisalane kogemus ja tugevus, et ta suudab teha seda, mida plaanib," märkis ta.

Ossinovski tunnistas vigu

SDE eelmine juht Jevgeni Ossinovski tunnistas, et tegi esimehena vigu.

"Kindlasti oli taktikalisi vigu, mida tegin nii mina isiklikult kui ka tegime kollektiivselt. Need on asjad, mis tuleks läbi arutada, läbi analüüsida ja teha sellest järeldused tulevikuks. Tegin kõike, mida oskasin ja nüüd on teiste kord teha järele, kui suudavad teha paremini," rääkis Ossinovski "Aktuaalsele kaamerale".

Uuelt esimehelt oodatakse, et ta sotside toetuse taas tõusule viiks. Väljakutseid on teisigi.

"Siin rõhutati mitu korda, et meeskonnatöö on kõige tähtsam ja peale selle, kuna meil on nüüd ees siiski selline rahulikum periood, siis nagu ütles Riina Sikkut, kes oli minu lemmikkandidaat, me peaksime vaatama nüüd tegelikult hoopis pikemas plaanis Eesti arengu peale. Eesti ühiskond peab ennast ümber häälestama toimetulekuks ja hoogsaks edasiminekuks hoopis uutes tingimustes," rääkis SDE juhatuse liige Marju Lauristin.

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Heleri All

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: