Kaljulaid: vaikimise ja salgamise müüri tuleb lõhkuda igasuguse kurjuse korral

Preisdent Kersti Kaljulaid ütles juuniküüditamise aastapäeval peetud kõnes, et kurjust ei tohi jätta tähelepanuta ja sellest ei tohi vaikida.

"Koputused Eesti kodude ustele küüditamiste aegadel muutsid kõigi inimeste saatust. Nende saatust, kes viidi, ja ka nende, kes jäid. Kõikjal oli hirm," rääkis president juuniküüditamise aastapäeval. "Õiguse asemel olid vaid okupatsioonirežiimi vaikus või valed, inimeste hinges elas äng ja mure. Mure selle pärast, et me ei saanud mälestada neid kaasmaalasi, kes viidi loomavagunites tundmatusse, ega rääkida valjul häälel nendest kuritegudest, mis Eestis toime pandi," sõnas riigipea.

"Vaikimise ja valede eesmärk oli unustamine. Kuid me ei tahtnud unustada ja elada valede, valu ja vaikuse maailmas," lisas ta.

Kaljulaidi sõnul on repressioonidest rääkimisel ja mälestuste jäädvustamisel olnud suur roll represseeritutel endil ning memento liidul. 

"Teie ise, kes te olete läbi käinud hirmu ja õuduste rajad, hakkasite sildu looma ja valede ning vaikuse müüri lõhkuma," lausus Kaljulaid ning lisas, et seda vaikimise ja salgamise müüri tuleb lõhkuda igal ajal ja igasuguse kurjuse puhul, olgu see koduvägivald, verbaalne vägivald või midagi veel tõsisemat.

"Keegi ei tohi vabas Eestis olla oma muredega üksi, alati peab olema turvavõrk, koht, kuhu helistada ja kellega oma muresid jagada. Teil seda võimalust ei olnud, aga vabas riigis see on. Täna on kõigil Eesti inimestel põhjust loota õiguskaitseorganitele selleks, et aidata kaitsta oma enda isiklikke vabadusi. Oma enda vabadust tunda rõõmu ja elada hirmuta. On lihtne luua ka ise orwellikku maailma ja mõnikord mõne suure ja ülla idee nimel pisut oma vabadusi ära anda. Seni kui meie hulgas olete teie, me teame, et seda ei tohi," nentis riigipea.

Kaljulaid ja memento liit kutsusid juuniküüditamise aastapäeval presidendi kantselei roosiaeda kommunistliku okupatsioonivõimude repressioonide all kannatanud, et mälestada küüditamiste ohvreid ja tähistada memento liidu 30. aastapäeva.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: