Rootsi ülemkohus mõistis mehe süüdi ettekavatsemata vägistamises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Rootsi ülemkohus.
Rootsi ülemkohus. Autor/allikas: Tage Olsin/commons.wikimedia

Rootsi kõrgeim kohtuaste mõistis süüdi mehe, kes mullu juulis jõustunud seaduse järgi pani toime vägistamise, sest teine osapool ei osalenud seksuaalvahekorras vabatahtlikult. Tegu on kõrgeima kohtuastme esimese taolise otsusega, madalamates kohtuastmetes on varem süüdimõistvaid otsuseid olnud kuus.

Rootsis jõustus mullu juulis seadus, mis määratleb selge nõusolekuta seksi vägistamisena. Seaduse järgi on inimene pannud toime vägistamise, kui seksuaalvahekorra teine osapool ei osalenud selles vabatahtlikult. Varem oli vägistamine Rootsi seadustes defineeritud seksuaalaktina, mille toimepanekul on kasutatud vägivalda või ähvardamist.

Neljapäeval mõistis kohus süüdi 27-aastase mehe, kes oli tuttava naisterahvaga vahekorras ilma et viimane oleks selleks andnud nõusoleku. Naine ütles kohtus, et ta oli õhtu jooksul selgelt välja öelnud, et ei soovi seksida, vahendas Yle Rootsi rahvusringhäälingut.

Süüdimõistetud mehe kaitsjad väitsid kohtus, et naine oli andnud vaikiva nõusoleku, sest ei üritanud meest endast eemale tõrjuda. Naise vastuväide oli, et ta oli vahekorra ajal hirmust kange.

Kohus märkis, et mees ei vägistanud naist tahtlikult.

Kaks madalamat kohtuastet olid mehe samuti süüdi mõistnud. Kõrgeim kohtuaste mõistis mehele karistuseks kaks aastat ja kolm kuud vangistust. Ettekavatsemata vägistamise eest näevad Rootsi seadused ette küll kaheksakuise vangistuse, kuid kuivõrd tegu oli alaealise naisega ning meest süüdistati lisaks seksuaalses ahistamises, määras kohus karmima karistuse.

Madalama astme kohtutes on varem Rootsis ettekavatsemata vägistamises süüdi mõistetud kuus inimest.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: