Eestlased, lätlased ja leedulased korraldasid Balti keti meenutussõidu

Eesti, Läti ja Leedu vanasõiduklubid korraldasid Balti keti 30. aastapäeva tähistamiseks ühise meenutussõidu mööda toonast teed Vilniusest läbi Riia Tallinnasse. Paljude osalejate emotsioon oli sarnane 30 aasta tagusega ja nooremadki said aimu, mis tunne oli kolmel rahval koos vabadust nõuda.

Vanatehnikahuviliste sõit mööda Balti keti teed algas Vilniuse peaväljakul. Õhin, millega kõigis kolmes Balti riigis Eesti vanatehnika klubi Levatek algatust toetati, võttis mõnelgi pisara silma. Seda enam, et nii suurt üritust pole kolme riigi vanatehnikaklubid korraldanud üle 30 aasta ehk kauemgi, kui möödub Balti ketist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me pole juba ammu tankinud paakidesse bensiini 93, nagu toona,
Ladade ajal. Nüüd on meil eurobensiin," ütles Leedu seimi esimees Viktoras Pranckietis.

Eestlane Heino Jaanus kiitis sooja vastuvõttu Leedu pealinnas Vilniuses. "Vilniuses võeti meid väga hästi vastu. Sõitsime sinna ja Vilniuse rahvas oli korraldanud selle ürituse väga kõrgel tasemel. Sealt saadeti meid eskordiga edasi," rääkis Jaanus.

Ettevõtmise peakorraldaja, vanatehnika klubi Levatek liikme Veiko Praksi sõnul tuli talle Leedus lausa pisar silma. "Kui suur Eesti lipp lehvib Vilniuse Katedraali väljakul - seda ei juhtu täna enam iga päev. Ja täpselt sama ootas meid ees Leedu väikelinnades," sõnas Praks.

Eestisse jõuti Lilli piiripunkti kaudu eile õhtul ja pikem peatus tehti Viljandis. Kokku osales sõidul üle 600 inimese, kogu teekonna Vilniusest Tallinnasse läbis umbes 140 sõidukit, kuid koos lühemate lõikude läbijatega oli masinaid Balti keti teel üle paarisaja. Ja sümboolne oli ka nende valik.

Eesti vanatehnika klubide liidu juhatuse liige Tiit Talts märkis, et kasutati tehnikat, mis oli Molotov-Ribbentropi pakti allakirjutamise ajal ehk 1939.aastal. "Ja siis ka 1989.aastal kasutatud masinad ehk Balti keti ajal kasutatud tehnika," rõhutas ta.

Näiteks oli kohal Volga, mis osales ka Balti ketis. Siis oli küll omanik teine, kuid huvitav on, et 30 aastat seisnud auto sai nüüd ajalooliseks sõiduks jälle liikuma. Vanatehnikahuvilise Väino Karu sõnul ongi viimane ülevaatus tehnilises passis aastast 1989.

"Ärgake, Baltimaad!" kostis taas paljudest autodest. Kolme Balti rahva ühtsustunne elab edasi ka uutes põlvkondades, on Balti keti tee läbinud kindlad.

"Meenutame sündmusi 30 aastat tagasi, kui kolme Balti riigi rahvas ühendas käed, sümboliseerides nii Baltimaade terviklikkust ja sõprust," ütles Läti vanasõidukite klubi president Agris Šmits.

Leedu vanasõidukite klubi Klassik president Egidijus Einoris ütles, et ta tundis end samamoodi nagu 30 aasta eest, kui ta oli noor ja seisis Balti ketis.

Teisipäeval, Eesti iseseisvuse taastamise päeva õhtul jõudis vanatehnikahuviliste paraad Tallinnasse. Ühises kolonnis liiguti Toompeale, praegu ollakse pika teekonna lõpp-punktis Laitses.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: