Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia välisministrid tegid ühisavalduse

Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Rumeenia välisministrid tegid ühisavalduse Molotovi-Ribbentropi pakti 80. aastapäeva puhul.

"Tänasel päeval mälestame kõiki neid, kelle surma ja purunenud elu põhjustasid natsistliku ja stalinistliku ideoloogia ajel sooritatud kuriteod. Valu ja ülekohus ei lange kunagi unustusse. Me mäletame," seisab avalduses.

Ühtlasi kutsuvad ministrid kõigi Euroopa riikide valitsusi üles toetama nii moraalselt kui ka materiaalselt totalitarismi kuritegude ajaloo jätkuvat uurimist. "Ohvrite mälestus sunnib meid toetama ajaloolise õigluse saavutamist, jätkates teadustööd ja suurendades avalikkuse teadlikkust Euroopa maailmajao totalitaarsest pärandist," on öeldud ühises avalduses. Allakirjutanud riikidel on kindel soov jätkata tööd partneritega Euroopas ja mujal maailmas selle nimel, et mineviku õudused enam uuesti aset ei saaks leida.

23. augustil möödub 80 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti allkirjastamisest Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa vahel, mis vallandas Teise maailmasõja ning paiskas pool Euroopat aastakümneteks viletsusse. Paktil oli salaprotokoll, millega sisuliselt jagati Ida-Euroopa mõjusfäärideks.

Loe avalduse täisteksti siin: https://vm.ee/et/eesti-lati-leedu-poola-ja-rumeenia-uhisavaldus-molotovi-ribbentropi-pakti-80-aastapaeva-puhul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: