Kurjategija lasi Saksamaal Halle sünagoogi juures maha kaks inimest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1570623120000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Kurjategija avas kolmapäeva keskpäeval tule Saksamaal Halle linnas asuva sünagoogi lähedal, tappes kaks inimest. Kuigi ühe isiku on politsei kinni pidanud, röövisid kaks kahtlustatavat auto ja põgenesid sellega. Esialgsed märgid viitavad Saksa meedia andmetel paremäärmuslikule motiivile.

Kolmapäeva õhtul kinnitas Saksamaa siseminister Horst Seehofer, et tulistamisjuhtumil oli juudivaenulik motiiv ning juhtumit uuriv föderaalprokuratuur leiab, et tegu võib olla paremäärmusliku rünnakuga.

Rünnak sünagoogi lähistel leidis aset judaismi suurima püha ehk Yom Kippuri ajal, mis tähendas, et sünagoogis viibis palju inimesi.

Ohvriteks olid üks mees ja üks naine. Lisaks kahele hukkunule sai veel kaks inimest raskelt haavata.

Ühe kuriteos kahtlustatava isiku on politsei kinni pidanud, teatas Halle politsei Twitteri vahendusel.

Saksa meedias on avalikustatud ka ühe ründaja isik. Tegemist on 27-aastase sakslasega nimega Stephan B. Motiiviks on tõenäoliselt paremäärmuslus.

Bild ja Independent kirjutavad, et kahtlustatav tegi oma tegevusest ka sotsiaalmeedia vahendusel otseülekande. Mehe jutust tuleb välja, et ta on paremäärmuslane ja holokaustieitaja.

DPA teatel toimus tulistamine ka Hallest 15 kilomeetri kaugusel asuvas Landsbergis.

Landsbergi linnapea Anja Werner ütles hiljem ajakirjanikele, et kaks tulistamisega seostatud isikut röövisid auto ning hakkasid sellega Müncheni suunduval maanteel kihutama.

Saksamaa avalik-õiguslik Mitteldeutscher Rundfunk kirjutab om otseblogis, et pealtnägijate sõnul kandis tulistaja kaitsevärvuses riietust ja kiivrit ning tal oli mitu relva.

Lisaks visati Bildi andmetel Halle juudikalmistule käsigranaat. Üks pealtnägija rääkis telekanalile n-tv, et ründaja oli tulistanud ka lähedal asuva kebabikoha pihta.

Politsei esialgu ei kinnitanud, kas tegu kvalifitseerub terrorirünnakuks, samuti pole avaldatud, millist relva laskja kasutas. Juhtumi menetluse on võtnud üle föderaalprokuratuur, mis viitab sellele, et võimud käsitlevad juhtunut terroriaktina.

Kohaliku meedia, näiteks Tagesschau allikate kohaselt viitavad sündmused seotusele paremäärmuslastega.

Meediasse on ilmunud pealtnägija video, kuidas kurjategija politsei suunas tulistab.

Kohalik politsei kutsus Halle elanikke kuni kurjategija tabamiseni koju jääma või viibima turvalises kohas. Halles elab umbes 240 000 inimest.

Raudteefirma Deutsche Bahn teatas, et linna peamine raudteejaam on juhtunuga seoses suletud.

Võimud on juhtunuga seoses võtnud juutidega seotud institutsioonid suurema valve alla.

Hoolimata holokausti ja Natsi-Saksamaaga seotud selgitustööst pole antisemitism ja sellest tulenev vägivald Saksamaalt kunagi päriselt kadunud ning selliste tegude on silma paistnud nii paremäärmuslased kui ka islamiäärmuslased.

Pealtnägijate meenutused

Halle juudikogukonna juht Max Privorozki kirjeldas Stuttgarter Zeitungile ka hetki, kuidas relvastatud mees üritas sünagoogi tungida.

"Me nägime valvekaamera abil, kuidas raskelt relvastatud ja kiivrit kandev ründaja üritab meie uksi lahti tulistada. Mees nägi välja nagu eriüksuslane. Kuid uksed pidasid vastu," meenutas ta.

"Me barrikadeerisime uksed ja ootasime politseid," lausus Privorozki ja lisas, et Humboldti tänaval asuvas sünagoogis oli sel hetkel Yom Kippurit tähistamas ligi 80 inimest.

Kebabikohvikus töötav Rifat Tekin meenutas, et oli parajasti tegemas toitu kahele ehitustöölisest kliendile, kui ründaja viskas kohviku pihta lõhkeseadeldise ja hakkas siis tulistama. "ta oli väga rahulik, nagu professionaal," tunnistas Tekin telekanalile n-tv. "Ta ei öelnud midagi. Ta lihtsalt jätkas liikumist ja tulistamist. Ma peitsin end salatileti taha."

Teine kebabikohvikus viibinud pealtnägija Conrad Roesler ütles, et temal õnnestus end tulistaja eest tualettruumi peita.

 

Toimetaja: Urmet Kook, Mirjam Mäekivi, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: