Otse reedel ja laupäeval: 30 aastat Berliini müüri langemisest - kas ainult ajalugu?

"Müüri langemine. 10.11.1989. Berliin" Autor/allikas: Barbara Klemm

Selle nädala lõpus tähistatakse Tallinnas 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest. Konrad Adenaueri Fondi Eesti esindus, Eesti Mälu Instituut ja Avatud Eesti Fond korraldavad sel puhul 8. ja 9. novembril konverentsi väärikate esinejatega. Portaalis ERR.ee näeb otsepildis nii reedeseid arutelusid kui ka ajaloolase Timothy Snyderi ja endise riigipea Toomas Hendrik Ilvese mõttevahetust.

Ülekandeaknad inglise ja eesti keeles leiab altpoolt

Konverentsil saab sõna hulgaliselt esinejaid, kelle seas on nii ajaloolasi, ühiskonnateadlasi kui vabakondlasi Eestist, Saksamaalt, Poolast, Belgiast ja USA-st.

Konverentsi esimesel päeval, reedel arutatakse ajalooliste ja ühiskondlike õppetundide üle ning mõtestatakse vabakonna rolli tähtsust poliitiliste muutuste elluviimisel. Eesmärk on uurida, kuidas vähendada vastandumist ja millist osa mängib praeguses maailmas tehnoloogia. Avakõne peab Toomas Hendrik Ilves (Eesti president 2006‐2016, Stanfordi Ülikooli (USA) külalisprofessor).

Paneelides kõnelevad Anna Kaminsky (tegevdirektor, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Föderaalne Sihtasutus), Wolfgang Templin (Saksa publitsist ja endine poliitik), Raivo Vare (Eesti majandusekspert, ettevõtja, riigiminister 1990-1992, teede- ja sideminister 1996-1999), Filip Pazderski (poliitika vanemanalüütik, Demokraatia- ja Kodanikuühiskonnaprogramm, Poola), Martin Noorkõiv (kodanikuaktivist ja Sihtasutuse Domus Dorpatensis tegevdirektor) ja Merle Maigre (valitsussuhete asepresident ettevõttes CybExer Technologies).

Moderaatorid: Evelyn Kaldoja (Postimehe välisuudiste toimetuse juht) ja Liisa Past (riigikantselei julgeoleku koordinatsioonibüroo).

Reedel näitame ülekannet kahes osas, kell 13-15.30 ja 15.30-17.

Ülekanne originaalkeeles

Konverentsi teisel päeval, laupäeval toimub Avatud Eesti Fondi iga-aastane tippsündmus Avatud Ühiskonna Foorum. 23. foorum toob huvilisteni president Toomas Hendrik Ilvese ning USA Yale'i ülikooli professori, Venemaa ja Ida-Euroopa suhete ühe parima tundja Timothy Snyderi arutelu.

Ilves ja Snyder filosofeerivad praeguse maailmakorra, inimeste ja ühiskondade vaheliste müüride ehitamise ja langetamise üle. Nende arutelu juhib Avatud Ühiskonna Fondide võrgustiku Euroopa Poliitika Instituudi direktor Heather Grabbe.

Ülekanne algab laupäeval kell 16.30.

Ülekanded on inglise keeles sünkroontõlkega eesti keelde.

 Ülekanne eestikeelse tõlkega

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam ütles, et Berliini müüri langemine on kogu kodanikuühiskonnale üks märgilisemaid sündmusi 20. sajandi ajaloos. "Meie tänavune peaesineja Timothy Snyder on tähelepanu juhtinud ühiskondlikele muutustele, mis lõhestasid Euroopa Teise maailmasõja käigus kõigest lühikese ajaperioodi jooksul ja mille üheks sümboliks sai ka hiljem püstitatud Berliini müür. Snyder on öelnud, et ajalugu võiks käsitleda hoiatusena. Foorumil kõrvutame tollaseid sündmusi tänastega ning arutleme inimeste vajaduse, aga ka vastutuse üle toimuvas kaasa rääkida," lausus Hellam.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: