FBI hoiatab Venemaalt pärit mobiilirakenduste eest

FaceAppi rakendus nutitelefonis.
FaceAppi rakendus nutitelefonis. Autor/allikas: Kirill Kudryavtsev, AFP / Scanpix

USA Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) hoiatas Venemaal loodud mobiilirakenduste eest, märkides, et need võivad endast kujutada julgeolekuohtu.

"Vene luureteenistustel on tugev kübervõimaluste kasutamise võimekus," tõdes FBI Senati demokraatide liidrile Chuck Schumerile saadetud kirjas, millest teatas agentuur Bloomberg. Vene luurel on võimalus ligipääsuks kõigile Venemaal asuvatele võrkudele ning Venemaa võrkudes asuvatele serveritele, lisas FBI oma kirjas, mille Schumeri büroo esmaspäeval avalikustas.

USA suurima luureagentuur viitab ka sellele, et Venemaa seadused annavad riigi valitsusele legaalse aluse ligipääsuks riigis paiknevatele andmetele.

Tänavu võeti Venemaal president Vladimir Putini algatusel vastu seadus, mis kutsub looma Vene suveräänset internetti, mis suunab kogu netiliikluse läbi Venemaa serverite. Venemaa on ka juba alates 2015. aastast nõudnud netifirmadelt Vene kasutajate isiklike andmete hoiustamist Venemaal ja Vene julgeolekuteenistustel on õigus nõuda sotsiaalmeedia kompaniidelt kasutajate andmeid.

FBI sõnul puudutab nende mure ka Venemaal valminud, kuid tänavu üle maailma suure populaarsuses saanud rakendust FaceApp, mis lubas kasutajatel muuta fotodel oma vanust ja sugu. FaceApp ei vastanud Bloombergi kommentaaripalvele, kuid on varasemalt teatanud, et hoiab oma kasutajate fotosid USA, Singapuri, Iirimaa ja Austraalia serverites ja kustutab enamuse neist 48 tundi pärast nende omandamist.

FaceAppi sarnaste rakenduste kasutamisel annavad inimesed enda kohta rohkesti informatsiooni, sealhulgas biomeetrilisi andmeid, ütles endine FBI töötaja Jim Baker Bloombergile. "Inimesed annavad välja rohkelt infot, mida välisriigi valitsus võib kasutada, kui nad soovivad sind või mõnda su lähedast sihikule võtta," ütles Baker, kes töötab nüüd Washingtonis tegutseva rahvusliku julgeoleku ja küberturbe direktorina ettevõttes R Street institute.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: