Planeeringu tööversioon tõmbab Paljassaare suurarendusele kriipsu peale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Paljassaare hoiuala Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Osaühing Ecobay on juba aastaid kavandanud Tallinnas Paljassaare reoveepuhastusjaama lähistele 480 000 ruutmeetrile kinnisvaraarendust, kuid Põhja-Tallinna linnaosa üldplaneeringu töödokumendi kohaselt tuleb plaanist loobuda, sest arendus mõjuks halvasti Paljassaare hoiualale.

Põhja-Tallinna üldplaneeringu strateegilise keskkonnamõjude hindamise (KSH) käigus analüüsiti ka Natura alasid, et välja selgitada, kuidas plaanitavad arendused kaitsealuseid liike ja nende elupaiku mõjutavad.

Keskkonnamõju hindajad leidsid, et juba praegu ei vasta Paljassaare linnuala piirid Natura alade arusaamadele ning ja seal pole vajalikku puhvervööndit, mis aitaks inimtegevuse survet neutraliseerida. Kõige enam mõjutaksid linnuala Ecobay, kasiinosaare ja Paljassaare tipu arendused. Inimmõju linnukaitsealale tuleb aga poolsaarel vähendada.

Tasakaalustamaks inimtegevuse mõjusid, säilitamaks rändekoridori ja kohalike lindude elupaiku, soovitasid KSH hindajad loobuda kogu Paljassaare põik 16 ehk niinimetatud Ecobay arendustest. Osaühing kuulub Margus Linnamäele ja Ivar Vendelinile. 

"Soovitav on kogu Paljassaare põik 16/Ecobay kinnistu riigile tagasi omandada ning selle liitmisega Paljassaare Natura ala koosseisu tagada viimase looduskaitseliste eesmärkide täitmine. Sellega moodustuks ka oluline puhver- ja kompensatsiooniala teiste Põhja-Tallinna arendusplaanidega kaasnevate mõjude suhtes keskkonnale," seisab planeeringu kavas.

Lisaks on tunduvalt vähendatud Paljassaare tipu arendusmahte ning seatud tingimus, et sealne arendus peab käima etapi haaval. Hundipea sadama ja Katariina kai vahele plaanitakse aga linnusaart, mis lindudele paremaid elutingimusi pakuks ja vähendaks kurna ja poegade tallamise või rüüstamise riski.

Ka esialgu piki linnuala kulgema pidanud promenaadi ja kergliiklustee lahendust muudeti keskkonnamõjude hindamisel tehtud soovituse tõttu.

Põhja-Tallinna üldplaneeringu koostamist alustati 2006. aastal. Sel nädalal tutvustas Tallinna linnaplaneerimise amet seda Põhja-Tallinna linnaosakogule. Linnaosa üldplaneering on aluseks detailplaneeringutele, mida üldplaneeringu jõustumise ajaks ei ole vastu võetud ega kehtestatud.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: