Afganistani presidendivalimised võitis esialgsetel andmetel senine riigipea ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Omar Sobhani, Reuters / Scanpix

Afganistanis septembri lõpus peetud presidendivalimised võitis juba esimeses voorus senine riigipea Ashraf Ghani, selgus pühapäeval avaldatud esialgsetest tulemustest.

Valimiskomisjoni teatel anti valimistel, mille ajal toimus väidetavalt rohkelt pettusi, Ghani poolt 50,64 protsenti häältest, millest piisab võiduks juba esimeses voorus. Sellise tulemusega edestas Ghasni ülekaalukalt oma pearivaali Abdullah Abdullah'd, kes kogus 39,52 protsenti häältest.

Valimiskomisjoni juht Hawa Alam Nuristani ütles pühapäeval peetud pressikonverentsil, et tulemus võib siiski veel enne lõplike tulemuste kinnitamist muutuda, kuna kandidaatidel on nüüd õigus esitada kaebusi enne lõplike tulemuste väljakuulutamist arvatavalt mõne nädala jooksul.

"Me tahame väljendada taas selgelt oma rahvale, toetajatele, valimiskomisjonile ja meie rahvusvahelistele liitlastele, et meie meeskond ei aktsepteeri seda petuhääletust, kui meie õiguspäraseid nõudmisi ei rahuldata," teatas Afganistani kõrgeima täidesaatva ametniku Abdullah' meeskond.

Esialgsed tulemused pidid selguma juba 19. oktoobril, kuid lükati korduvalt edasi tehnilistel põhjustel ja pettusesüüdistuste tõttu.

Tänavused Afganistani valimised taheti korraldada ausamalt kui kunagi varem, sealjuures rakendati biomeetrilisi masinaid, et inimestel ei oleks võimalik üle ühe korra hääletada. Sellest hoolimata tuli ligi miljon häält 2,7 miljonist ebakorrapärasuste tõttu kehtetuks kuulutada. Seega on nende presidendivalimiste osalusprotsent Afganistani ajaloo madalaim.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS-Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: