Väidetavalt laste geene muutnud Hiina teadlane läheb vangi

Geeniuuringute sümbol.
Geeniuuringute sümbol. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

Hiina mõistis esmaspäeval vangi arsti, kes enda sõnul muutis esimesena maailmas vastusündinute geene.

He Jiankui, kes vapustas eelmisel aastal teadusmaailma, teatades kaksikute sünnist, kelle geene oli väidetavalt HI-viiruse suhtes immuunsuse suurendamiseks muudetud, sai lisaks kolmeaastasele vanglakaristusele kolme miljoni jüaani (429 559 dollarit) suuruse trahvi, teatas riiklik uudisteagentuur Xinhua.

Shenzheni kohus mõistis arsti süüdi "inimloote geenide ebaseaduslikus muutmises".

Lisaks Hele mõisteti süüdi ka tema kaks kolleegi. Zhang Renlile määrati kaheaastane vanglakaristus ja miljoni jüaani suurune rahatrahv, Qin Jinzhoule 18 kuu pikkune vangistus, kaheaastane erialasel tööl töötamise keeld ja 500 000 jüaani trahvi.

Kohus märkis otsuses, et teadlastel puudus arstina töötamiseks kvalifikatsioon ning nad rikkusid Hiina seadusi ja eetilisi põhimõtteid.

Uudisteagentuuri Xinhua teatel sündis He eksperimentide tulemusena ka kolmas muudetud geenidega laps, varem ei olnud seda kinnitatud.

Geenide muutmine järglaste saamise eesmärgil on enamikus riikides keelatud. Hiina tervishoiuministeerium võttis 2003. aastal vastu regulatsioonid, mis keelavad inimembrüote geneetilise muutmise, jättes protseduuri lubatuks mittepaljunemise eesmärkidel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: