Iraan pakkus vangistatud Briti teadlasele Teherani kasuks luuramist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kylie Moore-Gilbert.
Kylie Moore-Gilbert. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Iraanis vangistatud Austraalia-Briti teadlane lükkas tagasi Teherani pakkumise spiooniks hakata, selgub tema vanglast kirjutatud kirjadest, mis teisipäeval Briti meedias avaldati.

Kylie Moore-Gilbert kirjutas, et esimesed kümme kuud, mis ta revolutsioonikaardi vanglas isolatsioonis veetis, kahjustasid raskelt tema vaimset tervist, selgub The Guardianis ja Timesis avaldatud väljavõtetest.

"Mulle ei lubata telefonikõnesid ega külalisi ja ma kardan, et minu vaimne ja emotsionaalne seisund võib veelgi halveneda, kui ma selles erakordselt piiravas osakonnas edasi olen," kirjutas teadlane vanglast välja toimetatud sõnumites.

Moore-Gilbert mõisteti kümneks aastaks vangi spionaaži eest, mida ta eitab. Ta kirjutas, et Teheran tegi talle ka pakkumise hakata luurama Iraani kasuks.

Vahistamist kinnitati ametlikult septembris, kuid pere sõnul oli ta selleks hetkeks juba mitu kuud vahi all olnud.

Moore-Gilbert kaebas süüdimõistmise edasi ja tema sõnul on talle näidatud kahte võimalikku versiooni apellatsiooniotsusest: üks, mis näeb ette 13-kuulist karistust ja teine, mis kinnitab algset 10-aastast karistust.

Teadlane kirjutas, et üksikvangistus kongis, kus tuled põlevad ööpäev läbi, on viinud tema korduva hospitaliseerimiseni.

"Viimasel kuul olen ma Baghiatallah haiglas käinud kahel korral ja haiglavanglas kuuel korral," kirjutas ta. "Ma arvan, et mul on tekkinud tõsine psühholoogiline probleem."

Ta ütles ka, et temalt on psühholoogilise surve suurendamiseks ära võetud raamatud.

"Viimasel kolmel kuul olen ma saanud perega pidada ainult ühe neljaminutilise telefonikõne," kirjutas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: