Iraan viis Briti-Austraalia teadlase üle kurikuulsasse kõrbevanglasse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Iraanis vangi mõistetud Mebourne'i ülikooli Lähis-Ida õppejõud Kylie Moore-Gilbert.
Iraanis vangi mõistetud Mebourne'i ülikooli Lähis-Ida õppejõud Kylie Moore-Gilbert. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Iraan viis spionaažis süüdistatuna vangi mõistetud Briti-Austraalia päritolu teadlase üle kurikuulsasse vanglasse Teherani lähistel kõrbes, kus Austraalia võimude kolmapäevase teate kohaselt võib tema olukord veel enam halveneda.

Kylie Moore-Gilbert oli Mebourne'i ülikooli Lähis-Ida õppejõud, kui ta 2018. aasta septembris Teherani Evini vanglasse pandi. Praegu kannab ta kümne-aastast karistust spionaaži eest.

Moore-Gilbert vahistati Teherani lennujaamas, kui ta asus pärast akadeemilisel konverentsil osalemist maalt lahkuma.

Iraan teatas Austraaliale, et Moore-Gilbert paigutati hiljuti ümber Qarchaki vanglasse Teheranist idas, kinnitas Austraalia välisministeerium. Qarchaki vangla on kurikuulus oma vägivaldse keskkonna poolest ning väidetavalt levib seal ka koroonaviirus.

Samuti ütleb valitsuse avaldus, et Austraalia ametiisikud taotlevad oma kaasmaalasele edasist konsulaarjuurdepääsu. "Me peame Iraani doktor Moore-Gilberti turvalisuse ja heaolu eest vastutavaks."

USA-s tegutsev Iraani Inimõigustekeskus on kinnitanud, et Moore-Gilbertit hoiti koos vägivaldsete vangidega karmides tingimustes.

Keskuse tegevjuht Hadi Ghaemi ütles, et "seletamatu julmus Kylie Moore-Gilberti suhtes" näitab hoolimatust seaduse suhtes.

Evinis vangis oleva inimõiguslase Nasrin Sotoudehi abikaasa Reza Khandan kirjutas sel nädalal sotsiaalmeedias, et Moore-Gilberti üleviimine on "karistuse vorm".

Mõnede väitel kasutab Iraan revolutsioonilise kaardiväe valvatavat Qarchaki vanglat nende vangide mõjutamiseks, keda loetakse rasketeks või tundlikeks juhtumiteks. Samas leiab osa allikaid, et Moore-Gilberti üleviimine võib tähendada muutust tema süüasjas ning ei pea tingimata tähendama karistusmeedet, kirjutas The Guardian.

Austraalia peab Moore-Gilberti juhtumit väga oluliseks. Hiljuti külastas teda Teherani vanglas Austraalia suursaadik ning siis oli Moore-Gilbertil ka telefoniside perekonnaga.

Moore-Gilbert on pidanud vanglas näljastreiki. Eelmisel aastal kirjutas ta Austraalia peaministrile Scott Morrisonile, et tema õiguste suhtes on toime pandud raskeid rikkumisi, "sealhulgas psühholoogilist piinamist ning pika aja vältel üksikvangistuses hoidmist". 

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP-BNS, The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: