Jahimehed tahavad luba küttida metskitsi vibuga

Foto: ERR

Eesti vibukütid taotlevad jahilkäimise voli laiendamist. Jahiseadus lubab vibuga küttida väikeulukeid, kuid vibukütid taotlevad loa laiendamist metskitsedele. Põhjenduseks toovad nad liiklusõnnetuste sagenemise asulate lähedal, kus püssi kasutada ei saa, metskitsede arvukust aga peaks vähendama.

Eestis on kuus aastat lubatud vibuga küttida väikeulukeid. Nüüd taotlevad vibujahimehed loa laiendamist ka metskitsedele. Metskitsede arvukus on soojadel talvedel ning raielankide suurenemisel kasvanud. Sagenevad liiklusõnnetused asulate lähedal – mullu oli neid 10 protsenti rohkem kui 2018. aastal.

Kokku oli kitseavariisid ligi viis tuhat, kõige arvukamalt suurtes maakondades, kus avariide arv lähenes tuhandele, kõige vähem saartel. Hiiumaal jooksis sõiduki ette paarkümmend metskitse. Tartu külje all tuleb koristada ja lõpetada sadu auto alla jäänud metskitsi.

"Ainult meie jahiseltsis on see arv hooajaliselt üle 50. Meie oleme ainult üks jahiselts. Me räägime siiski sadadest," rääkis MTÜ vibujahiklubi Mägilased juhatuse liige Rita-Anette Kohava.

Asula lähedal püssiga küttimine häirib elanikke, vibu mitte, ütles Kohava.

Keskkonnaministeeriumi jahinduse nõunik Tõnu Traks lausus, et palju on tehtud uuringuid, kumb on humaansem jahiriist – püss või vibu. Lõpuks aga määrab ikkagi inimeste suhtumine antud ühiskonnas.

"Looma surm peab olema võimalikult kiire ja valutu. Kui vintpüssi haavaga uluk leitakse, ei oska keegi öelda, millesse ta on surnud. Kui see uluk majade lähedal leitakse ja vibunool on tal sees, siis jahimeeste poole hea pilguga ei vaadata. Tõepoolest – tunnetuse küsimus. Ja eks see ühiskonnatunnetus on tänapäeval nii oluline, et paljud asjad käivad palja tunnetuse ja emotsiooni peale," rääkis Traks.

Itaalias ja Hispaanias on vibuga küttimine lubatud piirkonniti. Prantsusmaal võib vibuga küttida kõike, Saksamaal on sellele aga suur vastuseis. USA-s tohib vibuga küttida ainult piirkonniti.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: