Aserbaidžaani valimised võitis võimuerakond, opositsioon protesteerib ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1581276240000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijevi valitsuserakond võitis pühapäeval peetud erakorralistel valimistel parlamendis enamuse. Opositsioon süüdistas võime massilistes rikkumistes.

Kui loetud olid kõik hääled 125 valimisringkonnast, oli Alijevi partei Uus Aserbaidžaan (Jeni Azerbaijan) saanud 125-kohalises parlamendis  vähemalt 70 kohta, ütles keskvalimiskomisjoni juht Mazahir Panahov.

Parlamenti valiti tagasi umbes 80 saadikut ja uues parlamendis on 18 naissaadikut.

Valimistel osales 47,81 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Korralised valimised pidanuksid toimuma tänavu novembris, kuid Alijev (58) saatis mullu detsembris parlamendi üllatuslikult laiali ja kuulutas välja ennetähtaegsed valimised.

Enne parlamendi laialisaatmist vahetas president välja peaministri ning hulga veteranametnikke oma administratsioonis ja valitsuses. Kriitikute sõnul soovib Alijev vastuseks üldsuse kasvavale rahulolematusele majanduskasvu aeglustumisega parandada valitsuse mainet, tuues vana eliidi asemele noored tehnokraadid.

Opositsiooni hinnangul valimised vaid tugevdavad Alijevi (58) võimu ega too reaalseid muutusi.

Valitsuspartei lubas, et valimised saavad olema vabad ja demokraatlikud, kuid opositsioonierakonnad süüdistasid võime nende kampaaniavõimaluste piiramises ja mitmed parteid otsustasid hääletust boikottida.

"Valimised olid täielikult võltsitud," lausus opositsioonijuht Arif Gadžilõ erakonnast Musavat.

Alijev on valitsenud riiki raudse rusikaga alates 2003. aastast, kui ta oma isa, endise KGB kindrali Heydar Alijevi surma järel presidendiks valiti.

Alijevite dünastiat on rahvusvaheliselt teravalt kritiseeritud poliitiliste oponentide tagakiusamise ja sõltumatu meedia lämmatamise pärast.

Välisvaatlejad seavad Aserbaidžaani valimistulemused kahtluse alla

Aserbaidžaani ennetähtaegseid valimisi varjutasid olulised rikkumised, leidsid rahvusvahelised vaatlejad esmaspäeval pärast võimupartei kindlat võitu. 

"Märkimisväärsed protseduurilised rikkumised häälte lugemisel tekitavad kahtlusi, kas tulemused on ausad," märkisid Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) ja Euroopa Nõukogu vaatlejad ühisraportis, mis taunib ka arvukaid rikkumisi valimiste läbiviimisel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: