Fotod: president tänas Maarjamäel aktiivseid inimesi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pühapäeval toimus Maarjamäel Eesti kommunismiohvrite memoriaali juures Vabariigi Presidendi algatatud tänuüritus "Eesti südames", millega president Kersti Kaljulaid avaldas tänu julgetele ja tegusatele Eesti elu eestvedajatele läbi aja.

President Kersti Kaljulaidi sõnul on vabakonna keskmes alati olnud vabade inimeste vaba tahe ja südame sund, mis paneb meid muutma seda, mis peaks olema teisiti. "Just sellised vabad ja tegusad inimesed, kellele on antud märgata, mis võiks olla meie elus teisiti, kellele on antud oskus teisi kaasa haarata, et need ideed ühiselt ellu viia – just sellised inimesed on olulisimaks takistuseks ja esimeseks sihtmärgiks neile, kelle soov on kehtestada oma tõde. Kisendades teiste oma kinni matta," ütles Kaljulaid".

Eesti tänane tugev vabakond toetub oma eelkäijate õlgadele, kes kõigest hoolimata tegutsesid ja hoidsid Eestit südames, ütles riigipea. "Meie tänaseid tegusaid ei ähvarda küüdirongid ega püssitorud. Ent enne, kui kogeda rõõmu saavutatud väiksemast või suuremast muutusest, tuleb sageli kohata mõistmatust, ignoreerimist, väljanaermist. Osavõtliku kaasamõtlemise asemel tuima väntsutamist bürokraatiamasinas. Või ka otsest halvustamist, eriti valus, kui kõrgemal võimupositsioonil olija suust."

"Jah, on õelaid kommentaare, ent alati on ka asjalikke, eri huvisid ja suhtumisi avavaid arutelusid. On naeruväärsusteni küündivaid või siis pisarateni viivaid reegleid ja tingimusi, ent on alati ka annetamistalgutega kaasatulijad ja neid, kes ütlevad pikema jututa – teeme ära! On meie endi teha, kumb jääb peale," rõhutas president Kaljulaid.

Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht Sergei Metlev ütles, et kommunismiohvrite memoriaal on paik, kus põimuvad mälestused mineviku raskustest, soojad tunded kallite inimeste vastu ning lootus paremale tulevikule.

"Juba teist aastat toimuva tänuürituse raames ütleme aitäh kõigile, kes vaba Eesti heaks aktiivselt panustasid. Üritus on tasuta ja oodatud on kõik huvilised," sõnas Metlev.

Üritusel kõnelevad president Kersti Kaljulaid ja kodanikuühiskonna möödunud aasta tegijaks valitud Vunki mano! loometalgute eestvedaja Kadri Kangro, esineb Eesti Noorte Segakoor. Tublide Eesti inimeste elulugusid ja mälestusi loeb ette näitleja Kersti Kreismann.

Riigipea asetab memoriaalile küünla ja teisedki on oodatud sama tegema.

"Eesti südames" üritust korraldab Vabariigi Presidendi Kantselei koos Välisministeeriumi, Eesti Mälu Instituudi, Vabamu ja Omnivaga.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: