Suri Pirita kloostri taastaja ema Tekla

Ema Tekla
Ema Tekla Autor/allikas: Pirita kloostri koduleht

Teisipäeval suri Roomas 83-aastaselt kauaaegne Birgitiinide ordu ülemabtiss ema Tekla, kes oli lähedalt seotud ka Eestiga ning kes mängis olulist rolli Pirita kloostri taasavamisel, teatas katoliku kirik Eestis.

Ema Tekla oli kokku 37 aastat Pühima Päästja Püha Birgitta Ordu ülemema. Ta oli Pirita kloostri taastaja ning ülesehitaja.

Kohe pärast Eesti riikliku iseseisvuse taastamist saatis Pühima Päästja Püha Birgitta Ordu ülemabtiss ema Tekla Famiglietti Eesti Vabariigi valitsusele märgukirja Roomast järelepärimisega Pirita kloostri varemete kohta, et välja selgitada, mis olukorras varemed on ja kellele nad kuuluvad.

1993. aasta sügisel saabus ema Tekla esimest korda Eestisse. Eesti ja birgitiinide ajaloolise kloostri varemed Pirital jätsid talle sügava mulje ning visiidi ajal langetati otsus naasta ja taastada birgitiinide järjepidevus Eestis.

Ema Tekla hakkas Roomas innukalt Pirita kloostri taastamise asju ajama ja 1994 saabusid Tallinna püha Birgitta ordu neli õde – ema Teresa koos õdede Riccarda, Patrizia ja Hedvigiga – nii, nagu olid saabunud esimesed neli õde Piritale ligi 600 aastat varem, 1412. aastal.

Esialgu elati ajutistes kohtades, alguses Vatikani saatkonna hoones Kadriorus, seejärel katoliku kiriku Peeter-Pauli kogudusele tagastatud majas Tallinna vanalinnas.

1995. aasta lõpus omandas ordu krundi Pirita jõe vahetus läheduses. Ajaloolise Pirita kloostri nunnade klausuuri jätkuna mõeldud uus kloostrihoonestus pühitseti 15. septembril 2001, kus see tegutseb tänaseni.

Praegu on maailmas umbes 700 Püha Birgitta õde, 55 kloostris, 19 riigis.

Ema Tekla rolli on kirjeldanud Lagle Parek 2016. aastal "Prillitoosi" saates

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: