Kõik tulid korraga eKooli ja koormasid süsteemi üle

{{1584344940000 | amCalendar}}
eKool veebikeskkond.
eKool veebikeskkond. Autor/allikas: ERR

Esmaspäevast alustanud üle-eestiline distantsõpe koormas eKooli üle, kuid Stuudium e-kool toimib tõrgeteta. eKoolist kinnitati, et süsteemi lisatakse täna läbi päeva ressursse ning sellest ongi tõrked tingitud. Olukord peaks stabiliseeruma päeva jooksul.

eKool AS-i juhataja Tanel Keres ütles ERR-ile esmaspäeva hommikul kell 10, et praegu tegeldakse süsteemi vastavusse viimisega seoses ennustatust suurema koormuse kasvuga.

"Tegelikult on eKooli tavaline kasutusmuster olnud selline, et hommikul on enamus kasutajaid õpetajaid, pealelõunast alates õpilased ja lapsevanemad. Täna hommikul olid kõik korraga eKoolis," ütles Keres.

Kerese sõnul lisati eKooli eelmisel nädalal 8000 uut kasutajat, enamasti õpilased, kes seni on kasutanud eKooli oma vanema konto alt. "Meile meeldib selline kasutaja korrastumine, kuid see tähendab süsteemile oluliselt suuremat koormust," ütles Keres.

Kerese sõnul võeti täna hommikul eKooli täiendavate ressursside lisamiseks täielikult maha umbes 20 minutiks.

"Kuna see oli töö alustamise aeg, oli see seda valusam meie kasutajatele. eKoolis kasutame õpetajate ning lastevanemate ja õpilaste jaoks eraldi servereid. Esmajärjekorras suurendame õpetajatele vajalikku ressurssi, mis on juba ka tehtud. Hetkel tegeleme lapsevanemate ja õpilastega," lausus Keres.

Kuna koormus kasvab endiselt pidevalt, lisatakse Kerese sõnul ka oma ressursse pidevalt juurde. "Olukord läheb kergemaks, kui koormus on stabiliseerunud, kasutajate arv on jõudnud maksimumini. Tegeleme sellega aktiivselt," ütles Keres.

eKool on Eesti suurim veebipõhine õppeinfokeskkond. eKooli haldab ja arendab eKool AS.

Ministeerium: probleemid lahendatakse

Haridus- ja teadusministeeriumi kantsler Mart Laidmets ütles, et õpetajate, õpilaste ja lastevanemate entusiasm oli suurem kui infosüsteem välja kannatas, kuid ta lubas kell 12 alanud pressikonverentsil, et esialgsed tõrked peaksid saama tunni-paari jooksul lahendatud.

Laidmets rääkis ka, et praeguses olukorras ei saa tavaliste õpitulemuste protsessiga edasi minna ning õpetajatel tasuks esimestel päevadel läbi mõelda, kuidas digiõpet korraldada.

"Et see oleks mitte mehaaniline, vaid pikas perspektiivis mõistusepärane. Ei tasu ka häbeneda, kui jäädakse hätta - nii haridus- ja teadusministeeriumi, HITSA ja ka Innove spetsialistid on valmis aitama. Ja küsige ka oma kolleegidelt koolis abi," sõnas Laidmets.

Kantsleri sõnul on ka oluline see, et kui koolid on suletud ja õpe käib distantsõppel, ei tohi noored kuskile, näiteks kaubanduskeskustesse koguneda. Tuleb püsida kodus.

Lasteaiad on eesliinil

Kantsler ütles, et väga oluline on ka lasteaedades toimuv, mida ei suletud ning lasteaiad on samasugused eesliinil olijad kui politsei või tervishoiuasutused.

"Me ei pannud lasteaedu kinni sellepärast, et need elutähtsate teenuste osutajad, kes ei saa tööpostidelt lahkuda, et ka nende lapsed oleksid hoitud."

Küll aga pani ta lastevanematele südamele, et lapsi ei tohi tuua ka väiksemate haigusnähtustega lasteaeda.

"Siis peab võtma vanem haiguslehe ja lapsega koju jäma. Lisan, et ka need lasteaia töötajad, kes kuuluvad riskigruppi, ei peaks tööle minema."  

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: