Kohtud jätkavad võimalusel tööd kirjalike menetlustena, arestimajades külastuskeeld

{{1584374940000 | amCalendar}}
Kohus
Kohus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kohtute haldamise nõukoda (KHN) andis soovitused, kuidas kohtute tööd COVID-19 viiruse kiire leviku ja Eestis väljakuulutatud eriolukorra ajal korraldada. Soositud on kirjalikud menetlused ja tehniliste lahenduste kasutamine. Arestimajades kehtestati aga vahialuste külastuskeeld.

"Kõige tähtsam on see, et Eesti kohtud tagaksid õigusemõistmise korrakohase toimimise ka eriolukorra ajal. Samas hoiame ka tervist ning väldime viiruse levikut kohtunike, kohtuteenistujate, menetlusosaliste ja teiste õigusemõistmisega seotud inimeste seas," sõnas riigikohtu esimees Villu Kõve. 

KHN-i juhiste alusel menetlevad kohtud kohtuasju võimalusel kirjalikult. Kui istung on juba määratud, võtab kohus asjaosalistega ühendust ja annab teada menetluse edasise käigu.

Võimalusel saab istungi edasi lükata ja jätkata toimingutega pärast eriolukorra lõppemist. Kui kohtuasja edasi lükata ei anna, viib kohus istungi või muu menetlustoimingu läbi tehniliste sidevahendite abil. Kui ka see ei ole võimalik, otsustab kohtunik istungi pidamise konkreetse kohtuasja asjaoludest lähtuvalt.

Vahetu füüsilise kontaktiga menetlustoiminguid tehakse vaid kohtuniku läbimõeldud otsuse alusel – sellisel juhul viiakse istungid läbi võimalikult suures kohtusaalis, kus on inimeste vahel piisav distants. Pärast iga istungit puhastatakse aga kohtusaal põhjalikult.

"Kohtul on terve rida tööülesandeid, mida ei saa edasi lükata – näiteks läbiotsimistaotluste ja vahistamistaotluste lahendamine, väärteomenetluses aresti kohaldamine, vangistuse täitmisele pööramine, esialgse õiguskaitse andmine ja palju muud," sõnas Kõve. "Ka neil juhtudel on soositud tehniliste sidevahendite kasutamine, kuid kui see ei ole võimalik, otsustab kohus istungi pidamise konkreetsest asjast lähtuvalt. Rõhutan, et kohtute töö jätkub," sõnas Kõve.

Ta lisas, et KHN-i soovitused on raamiks, kuid lõplikult otsustab töökorralduse iga kohus ja kohtunik eraldi, jälgides olukorra arenguid riigis.

Kohtusse kutsutud Inimesed, kel on haigussümptomid või kes on olnud lähikontaktis viirusekandjaga, peavad andma sellest kohtule teada ja neid ei lubata kohtumajja. Samuti ei lubata eriolukorra ajal kohtumajadesse kohtumenetluste või õigusemõistmisega mitte seotud inimesi.

Arestimajades külastuskeeld

Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtib alates esmaspäevast arestimajades kinnipeetavate külastuskeeld.

"Külastuskeelu määramine on ettevaatusabinõu vältimaks viiruse jõudmist arestimajadesse. Seetõttu kehtib alates tänasest sarnaselt vanglatele ka arestimajades külastuskeeld," sõnas PPA juhtivkorrakaitseametnik Paul Pihelgas.

Kinnipeetavatel on jätkuvalt võimalus kohtuda menetlejate, prokuröride ning kaitsjatega. Pakke saab arestimajadesse saata vaid posti teel. Kinnipeetavatel on võimalus kasutada isiklike kõnede tegemiseks telefoni vähemalt üks kord nädalas.

Piirangute muutmise kohta tehakse otsuseid jooksvalt vastavalt olukorrale ning antakse neist teada politsei kodulehel ja meedias.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: