Eriolukorra ajal suuremad pangad erakliendilt maksepuhkuse eest lisatasu ei küsi

Võtmed.
Võtmed. Autor/allikas: Karin Koppel

Eriolukorra tõttu on kasvanud nende inimeste arv, kes uurivad pangalt maksepuhkuse võimaluste kohta. Nii Swedbank, SEB kui ka Luminor ei küsi eriolukorra tõttu kodulaenu maksepuhkust taotlevatelt inimestelt lisatasu.

SEB kommunikatsioonijuht Julia Piilmann ütles, et nad on otsustanud keerulisel ajal mitte võtta liisingu, eluasemelaenu või väikelaenu maksetega hätta jäänud eraklientidelt maksepuhkuse eest lisatasu.

"Nädala algusest oleme tõesti täheldanud, et kliendid tunnevad oluliselt rohkem huvi maksupuhkuste vastu," tõdes ta.

Swedbanki kliendid saavad samuti laenu põhiosa maksed edasi lükata ning Swedbanki juhatuse liikme Tarmo Ulla sõnul ei kaasne ei laenupuhkuse alustamise ega lõpetamisega lisatasusid või -tingimusi.

"Swedbanki era- ja äriklientidel on ajutiste makseraskuste tekkimisel võimalik taotleda praeguse eriolukorra raames kuni kuue kuu pikkust, kodulaenude puhul kuni aastast maksepuhkust," lausus ta.

Mõlemas pangas tuleb maksepuhkuse ajal siiski jätkata intressimaksete tasumist.

"Edasilükatud põhiosa maksete summa jaotatakse ülejäänud laenuperioodile. Kliendil on võimalik mistahes ajal, ka kokkulepitust varem asuda laenumakseid uuesti tavapärase maksegraafiku järgi tasuma," ütles Ulla.

Kaupmehed saavad Swedbankilt taotleda kuni kolme kuu pikkust maksepuhkust makseterminalide üüri tasumisel. 

Piilmann soovitas pöörduda panga poole kohe, kui on näha, et laenukohustuste täitmine võib raskeks osutuda. Maksepuhkuse avalduse saab täita internetipangas. Pank analüüsib iga taotlust eraldi ja võtab siis kliendiga ühendust. Ka lepingumuudatus allkirjastatakse internetipanga kaudu.

Luminor pakub eraklientidele, kellel on tekkinud koroonaviiruse levikust tingitud raskused, kodulaenu puhul kuni kuuekuulist põhiosa maksepuhkust ja liisingu ning tarbimislaenu puhul kuni kolmekuulist maksepuhkust.

"Lepingu muutmine on inimestele tasuta. Muud tingimused, sealhulgas kodulaenu ja liisingu intressimäär, maksepuhkuse võtmisel ei muutu," ütles panga avalike suhete juht Karel Hanni. 

Äriklientide puhul sõltub kõik konkreetsest kliendist ja tema olukorrast ning Hanni sõnul võib neil võrreldes eraklientidega olla maksepuhkuse aeg lühem, aga ka pikem – kõik sõltub kliendi finantsseisust, konkreetsest olukorrast ja kliendi edasisest plaanist.

"Paneme klientidele südamele, et mida varem oma murega panga poole pöördutakse, seda suurema tõenäosusega leitakse probleemile parim lahendus. Nii era- kui ka äriklientide puhul tuleb maksepuhkust taotleda ainult siis, kui selleks on reaalne ja mõjuv põhjus," lisas ta.

Coop Panga igapäevapanganduse juht Teet Kerem ütles, et nii era- kui äriklientide puhul lähtuvad nad igast juhtumist eraldi ning makseraskuste puhul võib lahendus olla kas maksepuhkus või finantseerimise ümberstruktureerimine.

"Kodulaenuklientidele pakume põhiosa maksepuhkust sõltuvalt vajadusest maksimaalselt kuni aastaks ja selle vormistamine on tasuta. Väikelaenu- ja liisingukliendid saavad põhiosa maksepuhkust taotleda kuni kuus kuud. Taotlused vaadatakse läbi individuaalselt ja lõplik otsus tehakse kõiki asjaolusid arvesse võttes," selgitas ta.

Kerem rõhutas, et ka Coopis jätkub põhiosa maksepuhkuse ajal intressimaksete tasumine. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: