TAI saatis 12 000 Eesti elanikule kutse osaleda koroonauuringus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Koroonaviiruse testide analüüsimine.
Koroonaviiruse testide analüüsimine. Autor/allikas: Ser Amantio di Nicolao/Wikimedia Commons

Tervise Arengu Instituut (TAI) saatis Eesti elanike meiliaadressidele välja 12 000 uuringukutset, et hinnata ja analüüsida, milline on inimeste teadlikkus, hoiakud ja arusaamad seoses uue koroonaviirusega. Uuringu tulemused on abiks epidemioloogilise olukorra hindamiseks.

Uuringu eesmärk on välja selgitada rahvastikurühmad, kelle teadlikkus on madalam, kelle ligipääs teabele on piiratud ja kelle käitumine võib soodustada nakkuse levikut, teatas TAI.

"Samuti soovime hinnata, kas tänased sõnumid on inimesteni jõudnud ja kas nad käituvad vastavalt teadmistele ning millised on nende kokkupuuted uue haigusega," selgitas TAI uimastite ja nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Sigrid Vorobjov.

Uuringu tulemused on abivahendiks epidemioloogilise olukorra hindamiseks, et luua tõenduspõhine alus uue koroonaviiruse leviku ja sellest tuleneva haiguse ennetamisele suunatud poliitikate kujundamiseks ja vajadusel kiireks eriolukorra ümberhindamiseks Eestis.

Uuring toimub veebiküsitlusena, mille täitmine võtab aega 15 minutit ning vastata saab kirja saamisest nädala jooksul.

Uuringust kutsutakse vabatahtlikkuse alusel osa võtma 12 000 inimest üle Eesti. Valim on moodustatud rahvastikuregistri loendi alusel juhusliku valikuna 18–79-aastastest Eesti elanikest.

Uuringu andmete kogumiseks vajalike isikuandmete haldamisel järgitakse kõiki andmekaitse ja hea teadustava põhimõtteid, kinnitab TAI. Uuringu tulemused avaldatakse üldistatult. See tähendab, et vastaja nime ning e-posti aadressi kasutatakse vaid küsimustiku saatmiseks, vastuseid ei seostata vastaja isikuga.

Sõltuvalt puhangu kestusest on plaanis uuringut võimalusel korrata samadel inimestel teatud aja möödudes, et hinnata muutust üle aja.

Põhjalikumalt rääkisid uuringust neljapäevases Vikerraadio saates "Uudis+" Tartu ülikooli peremeditsiini professor Ruth Kalda ja TAI nakkushaiguste epidemioloogia vanemteadur Kristi Rüütel.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: