Riik toetab nelja miljoni euroga kaubanduskeskuste rentnikke

T1 kaubanduskeskuses asuv kauplus.
T1 kaubanduskeskuses asuv kauplus. Autor/allikas: Merilin Pärli/ERR

Valitsus otsustas toetada nelja miljoni euroga koroonakriisi leviku tõkestamiseks suletud kaubandus- ja teeninduspindasid nende rendimaksete osalise katmisega. Toetust jagab rahandusministeerium läbi esindusorganisatsioonide.

Toetuse meede rakendub ainult juhul, kui soodustuse teeb ka rendile andja ning kaupmees kohustub tasuma toetusest üle jääva osa rendist.

Valitsus toetas kaupmeeste liidu ettepanekut, mille järgi jagatakse kaubandusettevõtetele rendimaksete toetust põhimõttel, et riik kompenseerib rentnikule rendileandja poolt tehtud soodustusega sama suur osa rendist, kuid mitte rohkem kui 25 protsenti.

See tähendab, et kui rendile andja teeb 25 protsenti rendisoodustust, siis riik kompenseerib rentnikule veel täiendavalt 25 protsenti rendist ja rentniku lõplikuks kuluks kujuneb pool algsest rendist. Kui rendile andja teeb 50-protsendise soodustuse, siis rakendub riikliku toetuse maksimummäär ja riik kompenseerib rentnikule 25 protsenti ning rentniku lõplikuks kuluks kujuneb 25 protsenti, teatas rahandusministeerium.

Toetust saavad ettevõtted, mille käibe langus on vähemalt 30 protsenti, kaupluse sulgemine on toimunud valitsuse korralduse tõttu, kaubandusettevõte tasub toetuse summast üle jääva summa ja rendile andja on renti vähendanud.

"Eriolukorra tõttu sattus kaubandussektor tõsise majandusliku löögi alla, kuid samas olid piirangud hädavajalikud kriisi peatamiseks," ütles rahandusminister Martin Helme (EKRE). "Suurem osa müügipindadest on kaubanduskeskustes olnud suletud ja see on kohati kaasa toonud kuni 90-protsendise käibe kukkumise. Leidsime, et riik peaks aitama seda kaotust osaliselt kanda."

Suur osa kaubandusettevõtetest asub rendipinnal ning kuigi käive on kadunud, tuleb jätkata rendimaksete tasumist. See on Helme sõnul ettevõtetele suur rahaline kulu, millest vabanemine ei ole sageli kiirkorras võimalik.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: