Kanada keelustas 1500 automaattulirelva mudeli kasutamise ja müügi

Mälestuspaik Nova Scotia tulistamises hukkunule.
Mälestuspaik Nova Scotia tulistamises hukkunule. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Tim Krochak

Peaminister Justin Trudeau teatas reedel, et Kanada keelustab pärast hiljutist massitulistamist otsekohe üle 1500 automaattulirelva mudeli kasutamise ja müügi.

Kuigi massitulistamised on Kanadas võrdlemisi harvad, on Trudeau sõnul märgata nende sagenemist. Ta tõi seejuures välja üleeelmisel nädalavahetusel Nova Scotias aset leidnud veretöö, kus hukkus 22 inimest.

"Need relvad loodi ühe ja ainult ühe eesmärgiga: tappa suur hulk inimesi võimalikult lühikese ajaga," sõnas Trudeau. "Sellistele relvadele ei ole Kanadas kohta ega otstarvet."

Peaministri teatel keelustatakse üle 1500 automaattulirelva mudeli, sealhulgas AR-15 ja mitu teist relva, mida on kasutatud ohtrates massitulistamistes Ühendriikides.

"Kanadalastel on vaja rohkemat kui mõtted ja palved," ütles Trudeau.

Valitsuse määrusega ei keelata nende relvade omamist, küll aga nende kasutamine ja müük. Praegustele relvaomanikele antakse kaheaastane armuaeg ja plaanis on käivitada tagasiostuprogramm, mis vajab veel parlamendi heakskiitu.

Sel perioodil on lubatud nende relvade eksport, tootjale tagastamine ja transport neist vabanemiseks. Teatud erandjuhtudel võib neid kasutada ka jahipidamiseks.

Peaministri sõnul oli valitsus relvaseaduse karmistamisele lähedal juba märtsis, kuid plaan lükati koroonaviiruse pandeemia tõttu edasi.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: