Aas ja Siem: monopoolse RKAS-i teenus on liiga kallis

Taavi Aas
Taavi Aas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas ning väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem leiavad, et monopoolses seisus oleva Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi (RKAS) teenus on liiga kallis ja sageli turuhinnastki kallim ning ka üürilepingute läbirääkimisel ollakse liiga jäik.

19. märtsi valitsuskabineti nõupidamisel andis riigihalduse minister Jaak Aab ülevaate riigi hoonestatud kinnisvara valitsemisest. Samal nõupidamisel otsustati, et ministritel tuleb saata 1. maiks riigihalduse ministrile oma ettepanekud riigi kinnisvara edasise haldamise kohta.

Keskerakonda kuuluv Aas ja EKRE liige Siem saatsid ühise vastuse, milles tõid välja, et MKM-i valitsemisalas on RKAS-iga sõlmitud üüripinna kasutuslepinguid võrdlemisi vähe - 12. Miks, selle kohta toovad ministrid välja kolm põhjust.

Esiteks, RKAS-i teenus on tunnetuslikult liiga kallis, sageli kõrgem kui piirkonnas kasutamiseks pakutava kinnisvara turuhind või riigiasutuse enda kulud kinnisvara haldamisel.

Teiseks, riigile kinnisvarateenust pakkuv asutus ei peaks teenima kasumit. Kasumi teenimise kohustus seab teenuse osutaja konflikti, kus ristuvad äriühingu kui vara omaniku soov teenida oma varalt maksimaalset tulu ja riigi ootus saada riigile kinnisvara teenuse pakkujalt nõu parima võimaliku lahenduse leidmiseks.

Kolmandaks, riigi kinnisvara haldamises on RKAS-il tekkinud monopoolne seisund, millest tulenevalt ollakse riigiga üürilepingute läbirääkimisel liiga jäik ning ei leita asutuse jaoks sobivaid paindlikke lahendusi.

Eeltoodu põhjal soovitavad Aas ja Siem kaaluda, kas praegune riigi kinnisvara haldamise mudel täidab riigireformi eesmärki muuta riigi toimimine efektiivsemaks, kasutades selleks optimaalseimaid võimalikke lahendusi.

"Vormi muutmise kõrval võiks alternatiivina kaaluda äriühingule seatud eesmärkide või kehtiva regulatsiooni muutmist," leiavad ministrid.

Riigi Kinnisvara Aktsiaselts on aktsiaselts, mis haldab ja arendab riigile kuuluvat kinnisvara. Tegemist on Eesti suurima kinnisvaraarendus- ja haldusettevõttega.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: