USA teadlased: varasem karantiin oleks ära hoidnud kümneid tuhandeid surmasid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

New Yorgi raudteejaam The Oculus WTC koroonapiirangute ajal.
New Yorgi raudteejaam The Oculus WTC koroonapiirangute ajal. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / William Volcov

Kui USA võimud oleks märtsis üks nädal varem hakanud rakendama sotsiaalse distantseerimise meetmeid, oleks koroonapandeemiasse surnud umbes 36 000 inimest vähem, leidsid Columbia ülikooli haiguste leviku modelleerijad oma hinnangus.

"See on suur erinevus," ütles Columbia epidemioloog ja uurimisrühma juht Jeffrey Shaman ajalehele The New York Times. "Õige ajahetke äratabamine kasvufaasis on surmade arvu vähendamisel uskumatult kriitiline," tõdes ta.

Sama analüüsi kohaselt oleks Ameerika Ühendriigid suutnud vähendada koroonaviirusest põhjustatud surmasid isegi 83 protsendi võrra, kui nõuded, mille rakendumisel oleks enamik inimesi koju jäänud, linnades karantiin kehtestatud ja sotsiaalseid kontakte piiratud, oleksid jõustunud juba kaks nädalat varem, 1. märtsil.

Viivituse tohutud kahjud peegeldavad märtsi alguses Ameerika linnadest üle käinud haiguspuhangu dünaamikat. Isegi väikesed ajalised erinevused oleksid võinud ära hoida kõige kiirema eksponentsiaalse kasvu, mis aprilliks oli New Yorgis, New Orleansis ja teistes suuremate linnades juba taanduma hakanud, leidsid teadlased. Nende järeldused põhinevad nakkushaiguste modelleerimisel, mis näitasid, kuidas märtsi keskel alanud kontaktide piiramine inimeste vahel vähendas viiruse levikut.

USA president Donald Trump kutsus 16. märtsil ameeriklasi üles piirama reisimist, vältima kogunemisi ja jääma koolist koju. New Yorgi linnapea Bill de Blasio sulges koolid 15. märtsil ja New Yorgi kuberner Andrew M. Cuomo andis välja kodus viibimise korralduse, mis jõustus 22. märtsil.

Kuid linnades nagu New York, kuhu viirus saabus varakult ja levis kiiresti, jäid need toimingud õnnetuse vältimiseks hiljaks, leidsid teadlased.

Shamani meeskond modelleeris, mis oleks juhtunud, kui need samad muutused oleksid toimunud üks või kaks nädalat varem, ja hindas nakkuste ja surmade kasvu 3. maini. Tulemused näitavad, et osariikide taasavamisel - kõigil 50 osariigil oli kolmapäeva seisuga piiranguid mõnevõrra leevendatud - võivad haiguspuhangud kergesti kontrolli alt väljuda, kui ametnikud ei jälgi nakkusi tähelepanelikult ega võta viivitamatult vastu uusi ärevusi.

Johns Hopkinsi ülikooli koostatava statistika kohaselt oli neljapäevaks Ameerika Ühendriikides koroonaviirusega nakatunud 1 551 853 inimest, surnud oli 93 439 inimest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: