Kiviõli Keemiatööstus tahab erakorralist laenu 37 miljonit

Andreas Laane
Andreas Laane Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Alexela gruppi kuuluv Kiviõli Keemiatööstus on esitanud Kredexile taotluse madala nafta hinna tõttu erakorralise abi saamiseks tõenäoliselt summas 37 miljonit eurot. Kiviõli Keemiatööstus plaanib selle raha eest teha vajaminevaid investeeringuid ja kasutada seda käibevahenditeks.

Kiviõli Keemiatööstuse nõukogu esimees ja selle emafirma Alexela juhatuse liige Andreas Laane ütles, et Kiviõli Keemiatööstus tõepoolest taotleb Kredexist laenu, kuid selle täpset summat ei soovi ta öelda. Samas on see summa otseselt järeldatav Kredexi teatest, kus tuuakse välja kaks riiklikult olulist otselaenutaotlust summas 137 miljonit eurot. Sellest 100 miljonit on varasemalt teada Tallinki laenuna.

"No eks see summa on võimalik ridade vahelt välja lugeda," ütles Laane. Otselaenu saaamise otsus võiks Laane sõnul sündida kolme nädala jooksul, kuid ettevõttele on oluline, et see saaks suve jooksul tehtud. Kiviõli Keemiatööstus ise peaks oma praeguste vahenditega vastu aasta lõpuni, kuid just otsustuste mõttes on suvi oluline, lisas ta.

Erakordset laenu on vaja rekordmadala naftahinna tõttu. Kuigi ettevõte on suure osa oma selle aasta toodangu hinnast fikseerinud tulevikutehingutega, järgmiseks aastaks seda teha praeguse hinnaga ei ole võimalik, märkis Laane. See tähendaks tema sõnul, et ettevõte kaotaks iga toodetud tonniga raha.

Kiviõli Keemiatööstus on olnud läbirääkimistes ka pankadega, kuid pangad praegu ettevõttele laenu nõus andma ei ole, sest pankadele ei sobi Laane sõnul praegune nafta hind või ka selle praegune dünaamika. Laenu kasutaks ettevõte investeeringute tegemiseks kui ka käibevahenditeks, rääkis Laane.

Laane sõnul võiks laen olla tegelikult riiklikult mõistlik, arvestades ettevõtte tasutavaid erinevaid makse. Ettevõte nõukogu esimehe sõnul võimaldaks see tegevust jätkata, koos kaasneva maksutuluga riigile, ning Kredexile laen näiteks viie aastaga tagasi maksta. Vastasel juhul peaks ettevõte tootmise seiskama, millaga seoses võiks töö kaotada umbes 520 inimest.

Alexela kontserni kuuluv Kiviõli Keemiatööstus teenis 2018. aastal 7,1 miljoni euro suuruse käibe juures 880 000 eurot kahjumit.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: