Tallink loodab sel nädalal suurlaenu lepinguga ühele poole jõuda

Paavo Nõgene.
Paavo Nõgene. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Tallink ja Kredex arutavad endiselt riigi poolt Tallinkile antava 100 miljoni euros suuruse lepingu detailide üle, kuid käesoleval nädalal peaks kokkuleppele jõutama, ütles intervjuus ERR-ile Tallinki juhatuse esimees Paavo Nõgene.

Kuidas Tallinkil Helsingi laevaliinil nüüd läheb, kui pendelränne on taastunud?

Pendelränne aitab loomulikult kaasa sellele, et Soomes tööl käivad inimesed reisivad reeglina kahel-kolmel korral nädalas. Need kliendid on kenasti tagasi, oleme lisanud sellest lähtuvalt ka väljumisi. Väljumiste lisamine pole tingitud sellest, et laevad on täis, vaid sellest, et autotekk on täis ja see annab ette ka selged piirangud. Meie poolt on soov hajutada reisijaid reiside vahel, et kõik saaksid hoida distantsi ja tunda end laevas mugavalt.

Käibe osas on täna vara kommentaare anda, seda saab teha läbi börsi.

Millal toimub Tallinna-Stockholmi, Stockholmi-Helsingi liini käivitamine? Kodulehel müüte reise 15. juunist alates.

Soomes lõppeb eriolukord 14. juunil ja Schengeni ruum peaks avanema. Milliseid piiranguid riigid Rootsi suunal reisimisele kehtestavad, meil täna infot pole. Kui info tuleb, siis me lähtuvalt sellest ka oma tegevust korrigeerime. See info, kas ja kuidas ja mis põhjustel saab Rootsi reisida, muutub ajas, ja kui valitsused oma otsused teevad, siis saavad ka liinide opereerijad omad muudatused müügisüsteemides teha.

Miks te koondasite Soome ja Rootsi vahel sõitvatelt laevadelt 450 inimest?

Me ei koondanud kõiki Rootsis töötavaid inimesi, seal töötab meil üle tuhande inimese. See otsus on tehtud puhtalt sellest, et me näeme, et sel aastal Soome-Rootsi vahel, kus meil on kaks laeva, on nõudlus väiksem kui seni.

Kuidas läheb äri maismaal?

Me avame Riias hotelli 1. juunist. Tallinnas me avame spaahotelli praeguste plaanide kohaselt 12. juunil. Loodame, et kolm hotelli neljast – Riia hotell, spaahotell Tallinnas ja Express hotell, mis on olnud kogu aeg lahti – leiavad suvel ka külastajaid. Tallink City hotell kesklinnas jääb esialgu kinni, oleme valmis vastavalt vajadusele seda avama.

Soome ei tahtnud ühineda Balti riikide vaba liikumise alaga. Mis te arvate mõttest avada Soomega piir ühepoolselt – tagasi minnes peaks soomlased istuma karantiinis, aga osa soomlasi jääks kindlasti ka pikemaks ajaks Eestisse?

Ma arvan, et igasugune inimeste vaba liikumine Soome ja Balti riikide vahel oleks tervitatav, eriti tänases olukorras, kus Eesti, Läti, Leedu epidemioloogiline olukord on väga sarnane. Küsimus on, mida arvavad professorid soomlaste Eestisse tulemisest.

Ma usun, et olulist infot saab juba järgmisel nädalal, kui täitub kaks nädalat pendelrände alustamisest. Esimese 10-11 päevaga pole me viirusepuhangu suurenemist Eestis näinud, loodame, et see jääb ka käesolevaks nädalaks nii. Siis on otsustajatel lihtsam teha ka otsuseid, kuidas Soome piiri rohkem lahti teha.

Nii Eesti kui kogu Baltikumi majandusele oleks soomlaste lisandumine väga positiivne, see annaks ka signaali, milliste riikide vahel on turvaline reisida. Selline turvalise reisimise piirkond, Soome pluss Baltikum, oleks inimestele väga vastuvõetav just seetõttu, et oleks sel suvel kuhugi minna.

Nii et valitsus võiks piiri ühepoolselt avada?

Ma ei arva, et see võiks olla ühepoolne, võiks ikkagi olla kahepoolne. Ma saan aru, et valitsusjuhtide vahel on kokku lepitud, et seda tehakse koordineeritult. Pigem võiks jõuda selleni, et Soome piir on avatud kahepoolselt, nii Eesti kui Soome kodanikele ja ka Läti ja Leedu kodanikele.

Sellest, kui Kredexi nõukogu kinnitas Tallinkile antava suurlaenu, on õige palju aega möödas. Miks Tallink ei ole seda laenulepingut kinnitanud?

Juristid mõlemal pool töötavad laenulepingu draftiga. Eelmisel nädalal saatsime (drafti) omapoolsete kommentaaridega. Esmaspäeval-teisipäeval toimub Kredexiga täiendav vestlus. Usutavasti lähiajal saame selle kohta teha ka börsiteate.

Kas summa on endine või saate juba kergemini hakkama ja enam nii palju ei tahagi?

Summa on täpselt see, mille valitsus heaks kiitis. Laenuleping on üsna pikk ja detailne dokument, kus seatakse tagatistele pandid ja nii edasi. Mõnevõrra läheb juristidel veel aega, aga põhitingimused on samad ja loodetavasti käesoleval nädalal on enamik punkte võimalik kahepoolselt kokku leppida.

Kas 100 miljonist piisab, et pinnale jääda või vaatate ringi, et saada laenu mujalt juurde?

Nagu me oleme öelnud, siis me pole kunagi lootnud, et ainult riik meile laenu annab, oleme ühe sõlmitud laenulepingu ka juba avaldanud, see oli 20 miljoni euro suurune likviidsuslaen Danske pangalt.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: