Praak seadusloomes: uusi tubakatooteid lubav seadus ei pruugi kehtida

Iqos kuumutatavad tubakatooted
Iqos kuumutatavad tubakatooted Autor/allikas: ERR/AK

Mai alguses riigikogus vastuvõetud seadus, mis võimaldab muuhulgas Eestis müüa kuumutatavaid tubakatooteid ja e-sigarettidele mõeldud mentooliga nikotiinivedelikke, võib olla seadusandlik praak ja mitte kehtima hakata. Kuivõrd olukord on Eestis ainulaadne, ei ole veel selge, mis juhtuma hakkab.

Nimelt tekkis majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil seaduse menetluse ajal riigikogus kahtlus, et seadusest peaks teavitama ka Euroopa Komisjoni, sest seadus sisaldab tehnilist normi. Et Euroopa ühisturg toimiks, tuleb tehniliste normidega seadustest Euroopa Komisjoni teavitada, et kui liikmesriikidel on vastuväiteid nendele, saaks neid ka enne seaduse kehtima hakkamist esitada. Seda selleks, et mõned liikmesriigid ei hakkaks tehniliste normidega oma turgu teiste eest sulgema.

Teavitamise vajadusega nõustus ka sotsiaalministeerium, mis ka Euroopa Komisjonile aprilli keskel seadusest teada andis. Selliste teavituste puhul on kehtestatud ooteaeg, mille jooksul on võimalik Euroopa Komisjonil ja liikmesriikidel esitada vastuväiteid – kuus kuud. Euroopa Komisjon määras vastuväidete tähtajaks 15. juuli.

Sotsiaalministeerium andis kogu sellest protsessist ja kehtestatud ooteajast teada ka riigikogu kantseleile. Sellest hoolimata võttis riigikogu 4. mail seaduse 74 poolt ja 12 vastuhäälega vastu. Kui Euroopa Komisjon aprilli lõpus sotsiaalministeeriumist seaduse täisteksti küsis, saatis mai alguses ministeerium selle koos kommentaariga, et seadus on juba vastu võetud.

Mai keskel teatas Euroopa Komisjon majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile, et Eesti on tubakaseaduse muudatused vastu võtnud ooteaja lõppu ära ootamata, mille tõttu ei ole selle sätted kohaldatavad. Komisjon palus samuti Eestil teatada, mida riik plaanib nüüd ette võtta. Variandid oleksid näiteks teksti täielik tühistamine või selle asendamiseks plaanitavast eelnõust teavitamine.

Varem Eestis sellist situatsiooni sotsiaalministeeriumi andmetel ei ole olnud, kus seadus oleks selliselt Euroopa Liidu reeglite vastaselt vastu võetud. Sellega seoses saatis ministeerium päringu ka õiguskantslerile, küsimaks nõu kuidas käsitleda Eesti õigusruumis sätteid, mis ei ole kohaldatavad.

Ministeeriumi kantsleri Marika Priske allkirja kandvas pöördumises palutakse õiguskantsleril ka hinnata, kas sätted on kehtivad või mitte. Samuti tahab ministeerium teada, milliste sätete järgi tuleks järelevalvet läbi viia ja kas kellelgi võiks tekkida nõudeid riigi vastu.

Riigikogu võttis 4. mail vastu seaduse, mis lubab müüa uudseid kuumutatavaid ja suitsuvabasid tubakatooteid. Lisaks lubab seadus e-sigarettides mentooli lõhna ja maitse lisamise. Seadusega tühistati Eestis üldine suitsuvabade tubakatoodete müügikeeld ja lubatakse uudsete suitsuvabade tubakatoodete käitlemine. Suukaudsele tubakale, närimistubakale, nuusktubakale ja teistele suitsuvabadele tubakatoodetele jäävad keelud kehtima.

President Kersti Kaljulaid kuulutas seaduse välja 13. mail.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: