X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mölder: parlamendi hinnangul poleks pidanud EL-i tubakaseaduse asjus teavitama

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu võttis mai alguses vastu seadusemuudatused, mis tooksid turule uued tubakatooted. Sotsiaalministeerium teavitas sellest Euroopa Komisjoni, et muudatused kooskõlastada, kuid riigikogu sotsiaalkomisjoni esimehe Tõnis Mölderi sõnul leiab parlament, et ministeerium ei oleks pidanud sellist teavitust tegema.

Riigikogu võttis mai alguses vastu tubakaseaduse, mis lubab muu hulgas Eestis müüa uudseid kuumutatavaid tubakatooteid ja lisada e-sigarettidesse mentooli. Eelnõu esialgses tööversioonis, mille koostas sotsiaalministeerium, uusi tooteid polnud. Need lisas hiljem eelnõusse riigikogu sotsiaalkomisjon, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Majandusministeerium hoiatas sotsiaalkomisjoni, et sellisest plaanist tuleks teavitada Euroopa Komisjoni, kuid sotsiaalkomisjon ei pidanud seda vajalikus.

"See on vajalik eelkõige selleks, et Euroopa Komisjon ja liikmesriigi saaksid hinnata, kas need nõuded, mida soovitakse kehtestada, on asjakohased ja vajalikud, et see toode saaks turul inimesteni jõuda," selgitas majandusministeeriumi toote ohutuse ja tarbijakaitse talituse juhataja Thea Palm.

"Selle arutelu käigus terve parlament teadvustas endale, et seal võib olla selle teavitamise küsimuses tulevikus vaidluskohti, aga hoolimata sellest parlament leidis, et see seadus oleks mõistlik siiski tervikuna vastu võtta," sõnas sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder.

Sotsiaalministeerium saatis vastava teavituse Euroopa Komisjonile 14. aprillil, kuna alles eelmisel päeval sai riigkogu komisjon seaduseelnõu lõpliku sõnastuse paika. Euroopa Komisjon vastas, et Eestil tuleks teavituse menetlemise tõttu nüüd oodata 15. juulini.

"Euroopa Komisjon ütleb, et eelnõu tehniliselt on nende jaoks probleemne, mitte sisuliselt. Nemad hindavad seda, et selle protsessi osas oleks pidanud ootama ära Euroopa Komisjoni seisukoha ja alles siis oleks saanud parlament selle vastu võtta. Siin on parlament hoopis teise arvamusel. Parlamendi seisukoht on see, et sotsiaalministeerium ei oleks pidanud sellist teavitust tegema," ütles Mölder.

Euroopa Komisjon teatas aga mais majandusministeeriumile, et tubakaseaduse muudatuse sätted pole kohaldatavad ning seadus tuleks kas täielikult tühistada või seda muuta.

Kuna olukord on väga segane, pöördus valitsus esmaspäeval õiguskantsleri poole.

"Et saada hinnang, kuna Euroopa Kohtu käsitluse kohaselt sellised sätted, mis on vastu võetud enne, kui teavitasmisprotseduur on lõppenud, on tegelikult kohaldamatud. Sellist olukorda meie praktikas ei ole varem olnud," rääkis Palm.

Kui õiguskantsler tunnistab seaduse kohaldamatuks, läheb tubakaseadus jälle parlamenti tagasi. Kui ta seda ei tee, võib Euroopa Komisjon anda Eesti riigi kohtusse. Segaduse tõttu pole nüüd selge, millal uusi tubakatooteid saab Eesti turul müüa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: