Haridusministeerium peab selgitama välisülikoolidele ühe riigieksami puudumist

{{1591095900000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Haridusministeerium on väljastanud kümmekond kinnituskirja, mis selgitavad välismaa ülikoolidele kolmanda riigieksami tulemuse puudumist.

"Aktuaalne kaamera" kajastas hiljuti Ühendkuningriiki õppima suunduvate noorte muret, kellelt vastuvõttev ülikool nõuab kolme riigieksami tulemusi. Kuna koroonakriisi tõttu jäi tänavu koolides inglise keele riigieksam ära ja teha sai eesti keele ning matemaatika riigieksamit, otsisid noored abi haridusministeeriumist. Reene Leas uuris, mis praeguseks saanud

Ühendkuningriiki õppima suunduvate abiturientide hinnangul aidanuks neid rahvusvahelise keeleeksami punktide teisendamine riigieksami tulemusteks. Haridusministeeriumi välishindamisosakonna juhataja Kristin Hollo sõnul nad sellist tulemuste teisendamist teha ei saa, küll aga on ministeerium väljastanud ametlikke kinnituskirju, mis selgitavad olukorda.

"Me väljastame informatsiooni ministeeriumi poolt ametliku kirjana, et milliseid eksameid on sel aastal võimalik üldse teha Eesti süsteemis ja millised on lõpetamise tingimused. Sellist kirja on meilt küsinud mõned üksikud õpilased, neid me oleme alla kümne väljastanud praeguseks."

Lisaks sellele on tänavustest gümnaasiumi lõpetamise tingimustest ja toimuvatest riigieksamitest teada antud Eesti saatkondadele ja rahvusvahelistele ülikoolide võrgustikele. Hollo sõnul on koroonakriis olnud ülemaailmne ning ülikoolid on leidnud paindlikke lahendusi.

Välismaa ülikoolidesse õppimist vahendava Dream Foundationi konsultant Katriin Visamaa ütleb, et kuna inglise keele nii-öelda topelt testimine on toimunud alates 2015. aastast, kui riigieksami sai asendada rahvusvahelise keeletestiga. Kui välismaa ülikool jääb oma nõudmise juurde saada kolme riigieksami tulemused, on õpilased teinud inglise keele riigieksmi sisuliselt formaalsusena, sest sageli on kõrgema taseme keeleeksam juba selleks ajaks sooritatud.

"See ongi individuaalne ülikooliga läbirääkimiste küsimus, et kas ülikool tuleb vastu ja võtab vastu alternatiivseid võimalusi eksami asendamiseks. Need on ükskikud Suurbritannia ülikooldi, kes on väga ranged olnud selle inglise keele eksami nõude osas, aga me räägime siin tõesti kuni viiest ülikoolist," ütles Visamaa.

Kristin Hollo sõnul ei ole neil infot, et kolmanda riigieksami tulemuse puudumine oleks saanud takistuseks välisülikooli astumisel.

Kuna kandideerimine jäi suures osas koroona-eelsesse aega, siis seda kriis palju mõjutanud ei ole. Kui paljud lõpuks välismaale õppima julgevad minna, on praegu vara öelda. Enamik ülikoole on vastu võtnud otsuse, et õppetööga alustatakse tavapärasel ajal.

Kõige rohkem oli tänavu avaldusi Ühendkuningriigi ning Hollandi ülikoolidesse, sinna pürgib umbes paarsada koolilõpetajat. Kõige populaarsemad on filmiga seonduvad erialad.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: