Oma aja ära elanud riigilipp tuleb sündsalt hävitada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sinimustvalge õmblemine lipuvabrikus Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

4. juunil tähistatakse Eesti lipu päeva, mis annab taas põhjuse heisata sinimustvalge lipp. Mida teha nende lippudega, millega aastad on teinud juba oma töö või on niivõrd määrdunud ja katki, et ei sobi enam heiskamiseks, selgitasid Eesti Lipu Seltsi juht Jüri Trei ja riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed.

Eesti lipu seadus näeb ette, et kasutamiskõlbmatuks muutunud lipp tuleb hävitada sündsal viisil. Toiminguid, mida peab päevi näinud lipuga tegema, selgitas Eesti Lipu Seltsi juhatuse esimees Jüri Trei.

"Kui te näete, et ta on juba niisuguses olukorras, et teda enam kasutada ei saa, siis tuleb ta kombekal kujul hävitada. Seal on need õmbluskohad. Võtate need lihtsalt siiludest, lihtsalt õmblusest lahti kolmeks, ja ongi. Siis ta ei olegi enam lipp."

Trei rõhutas ka, et lipumüüjat tasub hoolikalt valida, sest mitte kõik ei valmista lippu, mis on kvaliteetne ning vastupidav.

"Kindlasti tuleb jälgida seda kvaliteeti. Ja muidugi ka see, et õiged värvitoonid oleksid. Kui see on Hiinast kuskilt toodud, siis nende suhtes peaks olema väga ettevaatlik."

Enne lipu lõplikku hävitamist tasub mõelda, kui suur väärtus sel inimese jaoks on. Riigikantselei sümboolikanõunik Gert Uiboaed tõi välja, et peale vana lipu kombekohasel hävitamisel võiks kaaluda ka näiteks selle tallele panekut.

"Kui ta on nii-öelda suure tähendusega, siis võib selle lipu ju alati endale tallele panna ehk siis mitte seda lipu kasutamise mõttes kasutada, küll aga suveniirina alles hoida. Aga kui suveniirina ei taheta seda lippu alles hoida või tal ei ole sellist ajaloolist tähendust, siis kõige korrektsem on see lipp siis värvilaidusid mööda lahti lõigata. Ja kas siis mitteavalikult näiteks need lipuribad ära põletada või siis panna see sellisesse diskreetsesse pakendisse ja visata need värvilaiud siis minema."

Uiboaia sõnul pöördutakse nende poole tihiti küsimustega, kuidas lippu diskreetselt hävitada või kuidas korrektselt hoolt kanda. Selleks, et lipu eluiga oleks võimalikult pikk, andis Uiboaed mõned soovitused, mida lipuomanikud võiksid silmas pidada.

"Lipu eluea pikendamiseks on kindlasti vaja lipukangast hooldada. Ütleme, kui lipukangas on märg, siis seda kindlasti ei tohiks panna märjana lipu hoiukohta. Teine moment, et kui lipu kangas on olnud pikka aega juba kasutuses, siis paratamatult ta ikka määrdub. Siis aegajalt on vaja lippu pesta. Mitte väga kuuma veega ei tasu seda pesema hakata. Kolmas moment, et lipp paratamatult ka kulub ehk siis ta läheb katki tuule käes ehk siis on mõistlik korrektset värvi niidiga see lipukangas rebenenud kohast ära parandada ja saab lippu veel päris pikk aaega kasutada."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: