Palju maksab nädalane puhkus kodumaal?

Eestimaal puhkamiseks tuleb majutus broneerida kiiresti ja arvestada vähemalt 800-eurose väljaminekuga
Eestimaal puhkamiseks tuleb majutus broneerida kiiresti ja arvestada vähemalt 800-eurose väljaminekuga "tuumikpere" kohta, kui just väga spartalikes tingimustes elada ei taha. Autor/allikas: Katre Tatrik

Nii poliitikud kui turismiettevõtjad on teinud üleskutseid puhata sel suvel Eestimaal. Ühest küljest kaasneks reisimisega kõrgendatud koroonaoht, teisalt aga vajavad turismiettevõtjad käivet olukorras, kus välisturiste oodata polegi. ERR uuris, palju maksaks nädalane majutus kodumaal, kui omal suvilat pole.

Eestimaa suvi on nii ilus, et puhkuse jooksul tahaks võimalikult palju ringi sõita ja näha. Kui aga majutuseks suvilat kasutada pole ja on soov kohalikku turismiettevõtlust toetada, siis palju peab raha olema, et nädal aega mõnes turismitalus või hotellis keset südasuvist juulit veeta? Otsisime majutust perele, kus on kaks täiskasvanut ja kaks kooliealist last, ajavahemikuks 13.-19. juulini.

Saaremaa ja Muhu

Saaremaa ettevõtlus kannatas koroonakriisis küllap enim. Seega solidaarsusest võiks nädala mõnes Saaremaa või Muhu majutusasutuses veeta ja kohalikku ettevõtlust toetada.

Hinnad on väga erinevad, sõltuvalt sellest, kas on soov veeta aega Kuressaares, Muhu saarel või mõnes Saaremaa kaugemas nurgas. Muhus on majutusega selleks ajaks juba kitsas käes. Booking.com'i vahendusel on selleks juulinädalaks järel täpselt neli võimalust, ülejäänud on juba broneeritud. Kuid ega Muhus olegi palju valikuid, Booking.com'ist leiab neid vaid 12.

Odavaim on majutus sadamakülas Kuivastus, kus nädal kämpingumajas maksab neljale 420 eurot, võimalus on kohapeal grillida, aga kööki ega tualetti 20-ruutmeetrises majakeses ei ole, see on kämpingumajade peale ühiskasutuses. Kahe magamistoaga elamus saab nädala veeta 660 euroga. Majas on võimalus teha kööginurgas kohvi ja käia saunas, tualett on ka majas, mitte õue peal.

456 euroga leiab majutuse Muhu lõunatipust, Lõunaranna sadamast. Bungalo on väike, eluruum vaid 16 ruutmeetrit, mahutades kaks ühest voodit ja ühe narivoodi. Tualett on jagatud, aga köögi kasutamise võimalus on olemas. Lisatasu eest saab ka hommikusööki.

Muhu põhjakaldal, Nõmmkülas saab aga nautida kodumajutust ühe magamistoaga elamus 575 euro eest, võimalusega kasutada vannituba ja suurt kööki ning istuda õues terrassil.

Kes tahab õgvemaid tingimusi, peab leppima riigi võimalik et kalleima majutuskoha, Pädaste mõisaga. 38-ruutmeetrises konditsioneeritud juunior sviidis on lai kahekohaline voodi, rõdu ja merevaade, oma vannituba. Kogu see ilu maksab 3582 eurot, hommikusöök on hinna sees. Kuid see pole Eesti kalleim majutuskoht.

Airbnb vahendusel leiab samuti mõned valikud. Kui soovida üürida terve maja, jäävad nädalahinnad vahemikku 300 kuni 1900 eurot. Kui esimesel juhul saab vaid väikese onnikese, kus siiski saun ja grilliplats, siis viimasel juhul on tegemist uue majaga, millel maast laeni aknad, hästi sisustatud köök ja eraldi saunamaja.

Tuhande euroga saab Muhumaal ööbida ka taastatud ja läbimõeldud sisekujundusega veskis, kus on omaette saun, õues tünnisaun ja katusega väliköök.

Kõige luksuslikuma puhkuse saab veeta 10 000 euroga privaatsel Viirelaiul, kus puhkajate käsutuses on terve maja mere ääres koos kõigi "lisadega". See on ilmselt ka Eesti kalleim majutuskoht, kus öö maksab 1442 eurot. Majas asub lausa 16 magamistuba 52 voodiga. Ka vanne on kuus.

Saaremaalgi on umbes pooled majutusasutused praeguseks juba broneeritud, kuid valikut jagub. Kuressaares varieeruvad nädalase majutuse hinnad 311 eurost (üks tuba Villa Konradi külalismajas laia voodi ja narivoodiga, oma tualettruum; elutuba ja grillimisala tuleb jagada teiste külalistega) 1622 euroni (kesklinnast 20-minutilise jalutuskäigu kaugusel asuv kahe magamistoaga avar, 145-ruutmeetrine maja Villa Sport, kus külalistel on oma vannituba, köök ja terrass, kus golfiväljak jääb kolmeminutilise jalutuskäigu kaugusele).

Enamik Kuressaare majutuskohti jääb aga vahemikku 600 kuni 970 euroni.

Linnast eemal on ka majutus soodsam. Sõrve säärelt leiab majutuse pretensioonitus Torgu puhkemajas 294 euroga, 36-ruutmeerises toas on nii dušš kui tualett. Pisut paremad elutingimused saab samas kandis Veskikivi puhkemajas, kus interjöör meenutab eestlastele tuttavat sauna eesruumi. 510 euro eest on perekonnal 20-ruutmeetrine eluruum oma vannitoa, köögi, terrassi ja grillimisvõimalusega.

Kes igatseb puhkust "maailma lõpus", leiab Saaremaa läänekaldalt Riksust puhkemaja, kus kallima, 390-eurose toa saab koos oma tualettruumi, vannitoa ja kööginurgaga, terrass niikuinii.

Merest natuke kaugemal, aga ikkagi Saaremaa tagaotsas leiab sama raha eest aga juba väärika rookatusega Toomalõuka turismitalu, kus külaliste käsutuses on terrassi ja köögiga magamistuba.

Mere ääres Möldri külas asuvas glampingus ehk suures kõigi mugavustega möbleeritud telgis, mille juurde kuulub ka privaatne tualett- ja duširuum, saab perekond ööbida 870 euro eest.

Kõige odavamat, vaid 246-eurost majutust pakub Värava talu Pidulas, kust leiab nii aia, sauna kui ka grillimisvõimaluse. Iga toa juurde kuulub ka oma köök, laenutada saab jalgrattaid ja osta kaasa piknikukraami. Lisatasu eest saab hommikusööki.

Kuressaarest väljaspool asub Saaremaa üks kallimaid majutuskohti Tagalahe ääres Undvas. 1572 euro eest saab terve 70-ruutmeetrise merevaate ja maast laeni akendega tänapäevase sisustusega maja, kus on nii saun kui vaikne õueala mändide all.

Enamik Saaremaa majutusvõimalusi väljaspool Kuressaaret jääb 300 ja 600 euro vahele nädalast, sõltuvalt asukohast ja külastajate nõudlikkusest olmetingimustele.

Airbnb vahendusel leiab aga ka kallihinnalisi pärle, nagu 1200-eurone heledates toonides oma aiaga mereäärne kahe magamistoaga maja Nasval. Airbnb kodumajutuse pakkumised ongi üldiselt kallimad, aga ka kvaliteetsemad ja avaramad kui Booking.com'is, kus on pigem apartemendid, hotellid ja hostelid.

Hiiumaa

Hiiumaal on enamik majutuskohti juba broneeritud, valik on päris ahtake ja hinnad tublisti kõrgemad kui Saaremaal. Perepuhkuseks tuleb leppida ligi 900- kuni 1600-euroste hindadega. 852 euro eest saab ööbida näiteks väikses moodsas mereäärses Valhalla (!) puhkemajas Hiiessaares, kus 30-ruutmeeristes majakestes on magamiskohad lae all ja elutoas on maast laeni aknad ning kööginurk. Ühisel puhkealal on ka grillimisvõimalus.

1563 euro eest saab rentida juba tublisti suurema saunaga palkmaja mere ääres Heltermaal, kus 60 ruutmeetri peal on nii oma köök, saun kui ka privaatne vannituba.

Kärdlasse pole selleks ajaks enam peaaegu mitte midagi alles jäänud. Hinnad on seal aga muust Hiiumaast pigem odavamad. Näiteks leiab pere 740 euro eest majutuse moodsa sisustusega Villa Kertelhofis, kus 20-ruutmeetrise toa juurde kuulub ka oma vannituba.

Haanja ja Setumaa

Kes igatseb Lõuna-Eesti kuplite vahele, peab samuti kiirustama, sest paljud turismitalud on juba broneeritud.

Vene piiri ääres, peaaegu Oraval asub Hundi puhkemaja. Selles klassikalises palkhoones saab neljaliikmeline pere nädala 750 euroga. Suitsusauna saab kasutada lisatasu eest, olemas on grillimisvõimalus ja lähedusse jäävad Piusa koopad.

Võrumaal saab palkmajas puhata aga ka 1320 euro eest. Pässä külas asuv suur kolme magamistoaga külalistemaja on avar ja kaasaegse sisustusega.

Järveäärsesse moodsasse maast laeni akendega majja leiab majutuse 1560 euroga. Hunnitu järvevaatega Savimäe puhkemaja pakub võimalust paadiga sõita ja grillida.

Tagasihoidlikumate olmetingimustega kahe magamistoaga oma järvesilmaga maja leiab aga Trolla külast Haanjas, kus nädala eest tuleb välja käia 486 eurot, hommikusööki saab lisatasu eest juurde osta.

Lahemaa

Põhjarannikul asuva puhta loodusega Lahemaal tuleb samuti 700-900-euroste väljaminekutega arvestada ja väga palju võimalusi enam jäänud ei ole.

Näiteks Kolga lahe ääres Klaukses saab kaasaegse sisustusega majas ööbida 854 euro eest. Sellega kaasneb merevaade, oma terrass, köök ja pesuruumid.

Samasse hinnaklassi jääb ka pooleldi õues asuvat glampingu stiilis ökomajutust pakkuv hostel Haras. Voodid asuvad telgis, süüa saab teha väliköögis, kasutada õues asuvat vanni ja käia duši all roigastest ehitatud majakeses, kus uste asemel ongi vaid dušikardinad. Kohapeal saab laenutada rattaid ja osaleda joogatundides.

Pärnu

Suvepealinnas Pärnus on suvitusvõimalusi alles veel sadu. Sinna leiab omaette lihtsa 20-ruutmeetrise puhkemajakese 300 meetrit rannast nii 317 euroga (jagatud kööginurk, lisatasu eest jõusaali, tenniseväljakute ja sauna kasutus) kui ka 1320 euroga. Luksusapartemendis on oma aed, grillimisvõimalus, rattarent ja terrass. Leiab ka vahepealset hinnaklassi - näiteks 730 euroga leiab paari kilomeetri kaugusel rannast apartemendi, kus on nii köök, aed kui terrass, pakutakse lisatasu eest hommikusööki kui saab ka ratast rentida.

Hotellimajutus on juba kallim, näiteks Rannahotellis saab neljaliikmeline pere puhata nädal aega 2000 euroga, hommikusöök on hinna sees.

Enamasti tulebki Pärnus vähemalt 600-700-eurose väljaminekuga arvestada, sealt edasi lähevad hinnad jõudsalt ülesmäge.

Läti

Millised on aga Läti turismimagnetite hinnad sel suvel?

Jurmala mereäärsed majutusvõimalused - valdavalt hotellid - maksavad kõik 1000 ja 2000 euro vahel. Viisakas apartemendis leiab ka tuhande euro eest majutust. Mida kaugemal mererannast ja lähemal jõele, seda soodsam on ka öömaja. Nii leiab jõe lähistelt majutust ka 500 euro ringis.

Ka mujal Läti pika liivarannaga rannikul leiab nädalaks suvekodu 700-800 euroga.

Nädal aega hotellis elamist maksab Riias aga 700 euro ringis, mõistagi leiab ka üle 1000-eurost majutust.

Seega peab südasuviseks nädalaseks puhkuseks kodumaal arvestama ikka suurusjärgus 800-1000 euroga majutuse peale, kui päris spartalikes tingimustes või teisega jagatud territooriumil elada ei taha.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: