Analüütikud: aktsiaturud on paar kuud kestnud tõusu järel väga heitlikud

Foto: EBU/ERR

Euroopa aktsiaturud kosusid reedel pisut pärast eelmise päeva järsku langust kogu maailmas. Ka rängalt kukkunud Wall Street alustas päeva tõusuga. Analüütikute hinnangul on turud pärast paar kuud kestnud tõusu väga heitlikud ja reageerivad võimendatult igale uudisele, kuid tõusu jätkumist lähiajal nad siiski ei usu.

Neljapäev oli maailma aktsiaturgudel üks hullemaid märtsi lõpus alanud taastumisest saadik. USA peamised aktsiaindeksid langesid 5,3 kuni 6,9 protsenti. Pea sama suur oli kukkumine ka Euroopas ja Aasias, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Põhjus oli see, et suhteliselt kiiresti ja järsult oli tõustud ja paar negatiivset uudist, näiteks tervishoiukriisi teise laine kohta tekitasid olukorra, kus paljud turuosalised leidsid, et nüüd võiks natuke kasumit välja võtta," selgitas SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

"Peamine põhjus on, et valitseb väga suur määramatus. Keegi täpselt ei tea, mis hakkab juhtuma, milline on tulevik. Seetõttu peame eeldama, et turgudel on väga palju volatiilsust, kõikumisi. Ja näeme, et täna juba Euroopa turgudel on toimunud korrektsioon," rääkis Arenguseirekeskuse uuringutejuht Meelis Kitsing.

Tõepoolest, kui Aasia turud jäid reedel veel punasesse, siis Euroopa börsid tõusid korralikult plusspoolele.

"DAX alustas päeva nõrgalt, aga kosus siis. Turud on väga närvilised. Ühelt poolt on eufooria, et keskpangad reguleerivad olukorda, teiselt poolt tulevad majanduse kohta iga päev halvad uudised," ütles ODDO Seydler Banki analüütik Oliver Roth.

Korraliku tõusuga avanes reedel ka Wall Street. Suureks optimismiks analüütikud praegu siiski põhjust ei näe.

"Sellise jõulise tõusu jätkumisega hetkel arvestada ei tasu," sõnas Peeter Koppel.

"Aktsiaturud on olnud suhteliselt optimistlikud. Selle põhjal, mis on toimunud paari viimase kuu jooksul, ma ütleks, et nad on eeldanud sellist V-kujulist taastumist. Enamik majandusteadlasi aga sellesse ei usu, pigem see võib olla U-kujuline või W-kujuline või L-kujuline ja see saab olema palju keerulisem. Samas oleme näinud ka eelmise kriisi ajal, on olnud, et aktsiaturud on olnud pisut lahus reaalmajandusest," rääkis Meelis Kitsing.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: