"Rahva teenrid": relvaloa saamise reeglid võiks üle vaadata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Priit Mürk/ERR

Lihulas kahe inimese surmaga lõppenud tulistamine tõi esile puudujäägid relvaloa omandamise süsteemis, leidsid Vikerraadio saates "Rahva teenrid" osalenud ajakirjanikud.

 

"Mind häirib see, kui mitmed juhtivad poliitikud on öelnud, et psühholoogiline hinnang relvaloa taotlemisel on puhas formaalsus ja sellest saab lihtsalt läbi. Aga miks see siis nii on? Miks meil on see reegel kehtestatud, miks me siis ei jõua sügavamale ja ei vaata neid taotlejaid lähemalt, miks see on formaalsus?" küsis ERR-i toimetaja Urmet Kook.

Temale sekundeeris Krister Paris Eesti Päevalehest ja Delfist, kes tõi esile hinnangu, et Eestis toimub edasiminek sellistes valdkondades peaaegu alati ainult siis, kui juhtub midagi traagilist. "Üks aspekt, millele juhiti tähelepanu ja kus võib-olla on süsteemse parandamise võimalus, et perearstidel peaaegu puudub võimalus kunagi välja antud tervisetõendit hiljem tühistada. See võib-olla on üks koht, kus süsteemselt annaks midagi korrigeerida. Arstil peaks olema võimalus, et tühistada kehtiv luba, kui selleks tekib tungiv vajadus," märkis Paris.

"Ehk kui inimene satub probleemide küüsi, siis kusagil lähevad tulukesed põlema ja tal tühistatakse relvaloa tervisetõend," ütles saatejuht Mirko Ojakivi. "Aga siis võib tekkida see häda, et inimesed ei julge abi saamiseks arsti poole pöörduda - nad teavad, et kui teatud diagnoos pannakse, siis ta jääb automaatselt relvaloast ilma," lisas ta.

"Ma usun, et arst lähtub siin enda sügavast veendumusest, ehk et tühistamine ei oleks automaatne," rõhutas Paris.

Koogi hinnangul on küsimus selles, kuidas olemasolevaid reegleid järgida. "Kui politsei peadirektor ütleb, et tegelikult oleks pidanud ametnik, kes tegeles Lihula tulistajaga varasemalt, kuna tal oli kaalutlusõigus, talle seda relva mitte lubama. Siit on näha hall ala, tõlgendusala, kus asjad ei ole korras," rääkis ta.

"Samas poleks ka õige lähenemine, kui selle juhtumi põhjal öelda, et keelustame relvad erakätes," leidis Kook. Nii tema kui Paris viitasid, et siis võib relvi võrrelda autodega, mis samjuti võivad põhjustada inimeste hukkumist.

Lisaks käsitlesid ajakirjanikud saates ka Keskerakonnale 50 000 euro suuruse annetuse teemat, Eesti Olümpiakomitee juhtimist ja seost poliitikutega senise presidendi Urmas Sõõrumaa tagasivalimise taustal ning elektrihinna ja varustuskindluse teemat.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: