Tehnikaülikooli Nurkse instituudi uurimine jõudis kahtlustuse esitamiseni

Ragnar Nurkse Instituudi veebileht.
Ragnar Nurkse Instituudi veebileht. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo uurijad otsisid 13. mail läbi Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi töötaja kabineti ning töötajale esitati kuriteokahtlustus soodustuskelmuse paragrahvi alusel, kirjutab Eesti Päevaleht.

Kahtlustus esitati soodustuskelmust uuriva kriminaalasja raames, mis sai alguse pärast mullu 22. augustil Postimehes ilmunud artiklit, kus kirjutati toona avalikustaja Keegan McBride'i tõenditele toetudes, et OpenGovIntelligence'i (OGI) nime kandnud europrojektis maksti ligi kolmandik projekti raha ehk u 86 000 eurot palgaks projektiga mitteseotud teadlastele.

McBride'i salvestistel näisid asjaosalised põhjendavat, et raha pannakse kõrvale selleks, et instituut suudaks oma kõiki töötajaid ülal pidada. Kahtlustuse saanud töötaja vastutas OGI projekti eest ja määras, kellele euroraha välja makstakse.

Uurimist juhtiv ringkonnaprokurör Marek Soomaa ütles, et kahtlustuse eesmärk on selgitada, kas Euroopa Komisjoni raha kasutati eesmärgipäraselt. "Oleme kuulanud üle tunnistajaid ja suhelnud eri riikidega. Praeguseks on kogutud piisavalt tõendeid, et esitada esialgne kahtlustus," ütles Soomaa.

Prokuratuuri kahtlustus hõlmab praegu kuue teadlase palgaraha. Ka algne artikkel kirjutas kuuele teadlasele (David Dueñas Cid, Ralf-Martin Soe, Amirouche Moktefi, Wolfgang Drechsler, Carlota Perez ja Erik Reinert) projektiraha valesti maksmisest.

Otsus, kas kahtlustusele järgneb süüdistus ja kohtuasi, selgub hiljemalt aasta lõpuks.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: