NATO kindral: Balti riigid ja Poola on Kirde-Euroopa kaitse keskmes

{{1593176760000 | amCalendar}}
Foto: Valner Väino, Ardi Hallismaa

Balti riigid ja Poola on NATO Kirde-Euroopa kaitsmise keskmes, kinnitas reedel Eestit külastanud NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülem kindral Jörg Vollmer.

"Balti riigid ja Poola on Kirde-Euroopa kaitse seisukohast oluline ja keskne piirkond, minu esimeseks välisvisiidiks oli see loomulik valik" ütles kindral.

Kohtumisel Eesti kaitseväe juhataja kindralmajor Martin Heremiga sai Vollmer ülevaate Eesti kaitseväe tegevusest ja hetkeseisust ning arutas regionaalse julgeolekuga seotud küsimusi.

"Meie arusaamad Euroopa kirdeosa ohtudest ja vajadustest on ühesugused, näeme mõlemad meie piirkonna julgeolekut ühtse tervikuna. Riikide võimekuste arendamisel ja tugevdamisel peame regionaalse julgeolekuga arvestama," ütles Herem.

"Eesti reservteenistuse süsteem koos viimastel aastatel korraldatud välkõppustega on muljetavaldav ja tõhus ning kinnitab, et Eesti on valmis end kaitsma kui ka panustama kollektiivkaitsesse. Tänan Eesti kaitseväge nende olulise panuse eest NATO lahingugrupi toetamisel, samuti panuse eest NATO kiirreageerimisjõududesse, õhuturbesse ning Afganistani Resolute Support operatsiooni. See kõik demonstreerib kollektiivkaitse valmidust, mis on üks NATO alustala," ütles Vollmer.

Kindrali sõnul ei vähendanud koroonaviirusest tingitud piirangud mõju piirkonna julgeolekule.

"Me võime oma sõdurite üle uhked olla. Pandeemia ajal abistasid nad meie ühiskondi ning mis veel tähtsam – nad säilitasid kohalolu, jätkasid õppustega, küll vähendatud mahus, aga lahingugruppide rotatsioonid jätkusid, õhuturbemissioon jätkus ning viimase paari nädala jooksul nägime suurt mereväeõppust Baltops. Euroopa kaitse ei olnud viiruse leviku ajal kordagi ohus."

Vollmer ütles, et viirusest hoolimata jätkas õppusi ka Venemaa. "Venemaa jätkas samamoodi kui meiegi. Venemaa võimekust ei saa alahinnata. Baltopsi õppuse ajal Läänemerel nägime Vene lennukeid iga päev, Vene laevad olid oma õppustel. Meie pidime olema valmis heidutuseks, et kaitsta alliansi territooriumi," rääkis Vollmer "Aktuaalsele kaamerale".

Sel suvel jäi ära USA suurõppuse Baltic Defender Balti riikidesse plaanitud osa. Hiljuti toimus Defenderi raames siiski õppus Poolas.

Kommenteerides USA presidendi Donald Trumpi hiljutist avaldust vähendada USA vägesid Saksamaal ja viia need Poolasse, ütles kindral, et Euroopa vajab USA kaitset ja see on ka USA huvides.

Kindral Vollmer asus NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülema ametikohale selle aasta 22. aprillil. Sel nädalal Balti riikide ja Poola külastamine oli tema esimene ametlik välisvisiit väejuhatuse ülemana liitlasriikidesse.

Hollandis Brunssumis asuv väejuhatus on üks kolmest NATO operatiivtasandi staabist, mis koordineerib NATO operatsioone Põhja-Euroopas, Eestis, Lätis, Leedus ja Poolas asuvate liitlaste lahingugruppide ja Balti õhuturbemissiooni tegevust ning vastutab kollektiivkaitse eest. Brunssumi ühendväejuhatusele allub NATO kirdekorpus. Lisaks vastutab väejuhatus NATO Afganistani (Resolute Support mission) operatsiooni juhtimise eest.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: