Saaremaal näeb festivalil õitsemas ligi 50 pojengisorti

Foto: ERR

Saaremaa pojengifestivalil saab õitsemas näha ligi pooltsada erinevat pojengisorti.

Kolm aastat on vaeva nähtud Saaremaa puukooli loomiseks ja sel aastal saabki esimest korda seal 48 erineva pojengisordi ilu näha ja lõhna tunda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi festival peaks muutuma igaaastaseks traditsiooniks, siis kindlaid kuupäevi festivali alguse ja lõpu kohta kunagi ette ei saa öelda.

"Saaremaa pojengifestival sõltub sellest, kuidas meil pojengid õitsema lähevad. Esimene pojeng on õitsema hakanud juuni alguses ja plaanime, et õitsemine lõppeb viimase hilise sordiga juuli keskpaigas," selgitas Saaremaa puukooli juhataja Rain Arro.

"See lõhn! Esimesed sammud, kui sisse astusid, pojengi lõhn võttis siin toredalt vastu. Ja muidugi see roosa maja, mis on väga vahva ja kõik need sordid," kirjeldas Katrin festivalielamust.

Pojeng on huvitav lill ka selle poolest, et ta võib oma elueaga inimpõlvest kauem kasvada.

"Ta on kõige pikemaajalisem püsilill maailmas. Tema eluiga jääb 100 aasta juurde," kinnitas Arro.

Puukooli aed on arendamisjärgus ja iga järgneva aastaga saab seal olema üha rohkem pojenge ja ka teisi lilli.

Asjatundjated jagasid ka nippe pojengide kohta. "Kui te soovite pojengi endale vaasi panema hakata, siis tuleb ta lõigata õiges staadiumis. Peab katsuma õiepunga nuppu. Kui see nupp on vahukommi pehmusega, siis on kõige õigem hetk lõigata pojengi vars alt ära ja siis ta püsib vaasis nädal kuni kaks," selgitas Arro.

Eestis seni teadaolevalt kohapeal pojenge aretatud ei ole ja see on aeganõudev ettevõtmine, milleks kulub vähemalt seitse aastat, aga mine tea, ehk Saaremaa saab kunagi puukoolist päris oma, kohapeal aretatud pojengisordi.

"Saaremaaga seoses kindlasti ta võiks olla korallivärvi, mis muudab põõsa peal oma erinevaid värvitoone - tomatipunane, lõheroosa ja kameeleoni toonid võiksid seal kindlasti olemas olla," arvas Arro.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: