CNN: Trumpi telefonikõned teiste riigipeadega ohustavad USA julgeolekut

USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / CARLOS BARRIA

USA president Donald Trump on oma telefonikõnedeks teiste riikide juhtidega nii halvasti valmistunud, laseb ennast üle mängida autoritaarsetel liidritel ja solvab liitlasi, et kujutab sellega ohtu Ameerika Ühendriikide rahvuslikule julgeolekule, väidab presidendi suhtes järjepidevalt kriitiline telekanal CNN sadadele salvestustele toetudes.

Telefonikõned on andnud Trumpi endistele lähedastele kaastöötajatele, kelle hulgas on riiklikud julgeolekunõunikud Herbert R. McMaster ja John Bolton, kaitseminister James Mattis, välisminister Rex Tillerson, Valge Maja personaliülem John Kelly ning mitmed luureametnikud, aluse väita, et president on olnud välisriikide juhtidega suheldes sageli "hullumeelne ja haiglaselt kinnismõtete küüsis" nagu kaks allikat CNN-ile väitsid.

Samade inimeste sõnul ei ole märke sellest, et president oleks aja jooksul arenenud ja muutunud pädevamaks taoliste telefonikõneluste läbiviimisel. Selle asemel usub president jätkuvalt, et suudab kas oma sarmi või surveavalduste ja hirmutamisega peaaegu iga maailma liidri oma tahtele allutada ning taotleb sageli vestlustes eesmärke, mis on rohkem kooskõlas tema enda tegevuskavaga kui sellega, mida paljud tema nõunikud peavad rahvuslikuks huviks.

CNN kinnitab, et tema valduses olevad kirjeldused vastavad sellele, mida rääkis endine riiklik julgeolekunõunik Bolton oma äsja ilmunud raamatus, kuid on sellest veel märksa mahukamad, hõlmavad pikemat perioodi kui Boltoni ametiaeg ja paistavad oma haardelt veelgi hävitavamad.

Kõige hirmsamad olid kõned Putini ja Erdoganiga

CNN-i kirjelduste kohaselt olid kõige hullemad Trumpi telefonikõned Vene presidendi Vladimir Putini ja Türgi presidendil Recep Erdoganil, kellest viimasel oli välisliidritest Trumpile kõige parem ligipääs - ta vestles mõnikord oma USA kolleegiga kaks korda nädalas.

Trump ei olnud peaaegu kunagi nendeks sisuliselt valmistunud ja oli seetõttu vastuvõtlik nendepoolsele ärakasutamisele, osalt ka seetõttu, et selliseid kõnelusi salvestasid alati ka välisriikide luured, tõdesid allikad CNN-ile.

Oma telefonivestlustes Putiniga rääkis Trump valdavalt iseendast, kiitles ja halvustas USA eelmisi liidreid, nimetades neid imbetsillideks ja nõrgukesteks. Putin lihtsalt mängis ta üle, ütles üks kõrge ametnik ja võrdles Vene liidrit male suurmeistriga, Trumpi aga keskpärase kabetajaga. Samal ajal, kui Putin destabiliseerib Läänt, istub Ühendriikide president seal ja mõtleb, et suudab ennast näidata ärimehe ja kõva kutina, keda Putin austab, kirjeldas allikas. Aeg-ajalt meenutasid Putini ja Trumpi telefonikõned kahe mehe vestlusi saunas, lisas allikas.

Vene president Vladimir Putin ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Kevin Lamarque

CNN-ile kirjeldatud arvukates Putiniga peetud kõnedes põhjustas Trump sageli oma julgeolekunõunike ja personaliülema vapustuse - seda mitte niivõrd konkreetsete järeleandmiste tõttu, mida ta tegi, vaid just oma käitumisviisi tõttu. Ta taotles liiga tugevalt Putini imetlust ja Vene liidri näilist nõusolekut püüdes ignoreeris sisulist poliitilist ekspertiisi ja alalises kahepoolses tegevuskavas sisalduvaid olulisi küsimusi, sealhulgas inimõigusi ja relvastuskontrolli lepingut, rääkisid CNN-i allikad.

Samal ajal, kui president Trump on kogu oma ametiaja korranud loosungit "Ameerika ennekõike" ja lubanud sellest lähtuda ka välispoliitikas, nõudes oma liitlastelt järeleandmisi kaubanduspoliitikas ning suuremat panustamist kaitsekulude kandmisel, õigustas ta oma lugupidavat suhtumist Putinisse sellega, et Venemaa on maailmas oluline jõud, kellega on USA huvides hoida konstruktiivseid ja sõbralikke suhteid, millele aitaks kaasa suhete taasalustamine nullist tema personaalse dialoogi kaudu Putiniga.

Liitlased said alandada

Vastupidiselt järeleandlikkusele suhetes Putini ja Erdoganiga käitus Trump aga USA peamiste liitlastega, keda ta regulaarselt hirmutas ja halvustas. See puudutas nii Prantsuse presidenti Emmanuel Macroni, Kanada peaministri Justin Trudeau'd ja Austraalia peaministrit Scott Morrison, kellega ta suhtles sama agressivselt ja vaenulikult nagu ta rääkis koroonaviiruse leviku ajal mõne USA osariigi kuberneriga.

Iseäranis halvasti käitus Trump aga naisliidritega nagu Briti peaminister Theresa May ja Saksa kantsler Angela Merkel, märkis CNN allikatele viidates. Vestlustes nii May kui Merkeliga käitus president nii halvustavalt, et üks allikas nimetas seda "peaaegu sadistlikuks", mida teised allikad ka kinnitasid.

"Mõned asjad, mida ta ütles Angela Merkelile, on lihtsalt uskumatud: ta nimetas teda "lolliks" ja süüdistas teda venelaste taskus olemises. Ta on kõige karmim [telefonikõnedes] nendega, keda ta peab nõrgaks. ja kõige nõrgem nendega, kellega ta peaks olema karm," ütles allikas.

Saksa kantsler Angela Merkel ja USA president Donald Trump. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Evan Vucci

Saksa allika sõnul olevat kõned Merkeliga olnud "nii ebatavalised", et Berliin rakendas erimeetmeid, et nende sisu jääks saladuseks. Ametnik kirjeldas Trumpi käitumist Merkeli suhtes kui "väga agressiivset" ja ütles, et Merkeli ja Trumpi kõnede jälgimisega seotud Saksa ametnike ring on kahanenud ja "selle peamine põhjus on see, et need on tõepoolest probleemsed".

Merkel jäi siiski hoolimata Trumpi käitumisest rahulikuks nii telefonikõnede ajal, kui ka siis, kui kaks aastat tagasi Valget Maja külastas ja Trump taas "küsitavalt" ja "üsna agressivselt" ennast üleval pidas, rääkis allikas.

Trumpi telefonikõnesid Briti peaministri Mayga aastatel 2016-2019 kirjeldati aga kui "alandavaid ja ähvardavaid", mille ajal Trump nimetas teda "narriks" ja pidas tema lähenemist Brexitile, NATO-le ja rändeküsimustele selgrootuks.

Valge Maja: Trump on maailmaklassi läbirääkija 

CNN-i teatel on Trumpi telefonikõnede salvestuste või nende üleskirjutustega tutvunud rohkem kui kümme ametnikku. Telekanal ei avalda kahe nendest rääkinud allika kaitseks nende ametinimetust ega edasta ka nende pikemaid otsetsitaate. Usutlused allikatega kestsid neli kuud ning kestsid tänavu juunisse välja.

Allikad rääkisid ka neist juhtumitest, kus Trump oli käitunud vastutustundlikult ja USA huvidest lähtuvalt oma vestlustes välisriikide liidritega, tunnistas CNN.

Valge Maja pressiesindaja Sarah Matthews vastas CNN-i palvele väiteid kommenteerida, et president Trump on "maailmaklassi läbirääkija, kes järjepidevalt edendab Ameerika huve maailmaareenil".

USA teleuudiste kanal CNN on avaldanud rohkelt kriitilisi artikleid Ameerika Ühendriikide praeguse presidendi kohta.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: