Saarlased võivad lõpuks saada endale Ö-märgi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Saarlased võivad üsna pea saada endale lõpuks Ö-märgi Kuressaare-Kuivastu maantee äärde, mille üle on enam kui aasta vaieldud. Ja seekord mitte enam väikese pruuni tahvli näol, vaid lausa viie meetri kõrguse märgi.

Eelmise aasta 18. mail roheliste rattaretke ajal Kuivastu-Kuressaare maantee äärde paigaldatud saarlaste üks identiteeditunnuse pruun tahvel ehk Ö-hääliku piiri tähistav silt võeti paari päeva pärast maha. Maanteeamet väitis, et selliseid silte on teede ääres liialt palju, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Saare Ö-ga tehakse ju alati nalja ka, aga teistpidi, see viitab ikkagi väga palju meie kultuuripärandile ja see on üks saarlaste firmamärk. Ma arvan, et see toob nii saarlaste mõttes kui ka üldse Eesti murdekeele mõttes palju esile, et meil on ikkagi selliseid murdeerisusi, millele tasub tähelepanu juhtida," rääkis Tartu ülikooli Eesti geograagfia dotsent Taavi Pae.

Pea aasta kestnud erinevaid vaidlusi on Saaremaa vald ja maanteeamet jõudmas kokkuleppele nüüd pruunist sildist oluliselt suurema tähise osas. Valla hinnangul võiks Ö-täht olla Muhu poolt tulles väinatammi lõpus Saaremaa pinnal.

"Jah, selline eesmärk on võetud, et oleks selline skulpturaalne ja kaugemalt ka nähtav. Väikesest sildist on saanud skulptuuri moodi nikerdis. /.../ Läbirääkimised täpse asukoha üle veel käivad, aga kuskil siin piirkonnas me peame seda mõistlikuks ja et külastajad saaksid siin kõrval peatuda, võib-olla ka pilti teha ja siis edasi sõita," rääkis Saaremaa vallaarhitekt Mark Grimitliht.

Vald on lubanud metallist Ö-tähe valmistamise kulud enda kanda võtta ja eelkokkuleppel on maanteeamet lubanud korrastada parkla, paigaldades sinna istepingid ja infotahvli, et selgitada, miks selline suur Ö-täht just seal asub.

"Kuna selle uue koha juures on ka parkla ja inimesed saavad seal peatuda, siis ma arvan, et sinna aeg-ajalt ikka keeratakse sisse. Ja kuna see lugu on iseenesest huvitav, siis ma arvan, et sellest saab turismiatraktsioon," ütles Pae.

Kui Saaremaa ja mandrimeeste eelkokkulepped ikka pidama jäävad, siis ehk juba suve lõpuks võiks Ö-täht püsti saada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: