"Ringvaade" uuris, miks on Eestis monument Ivan Julma kuulsaimale timukale

Foto: ERR

Eestisse Mäosse on püstitatud monument Venemaa ühele suuremale mõrtsukale - Ivan Julma kuulsaimale timukale Maljuta Skuratovile. "Aktuaalse kaamera" ajakirjanik Astrid Kannel käis "Ringvaate" reporterina uurimas, miks niisugune monument Eestis on.

Otse keset Eestit - Mäos - asub monument, mis on pühendatud Vene ajaloo ühele tuntumale sadistile. Eemalt meenutab see vana korstent. Ekslikult on peetud seda ka Vabadussõja ausambaks. See asub hernepõllul künka otsas. Ühtegi teed sinna ei vii.

Raamatu "101 Eesti monumenti" autor, arhitekt Raul Vaiksoo on nimetanud selle julmuse obeliskiks, Eesti kõige kurjemaks monumendiks.

Monument on pühendatud Liivi sõja ajal 1573. aastal Paide kindluse vallutamise käigus hukkunud Vene sõduritele. Teiste hulgas Ivan Julma kuulsaimale timukale, tsaari isikliku karistusarmee opritšnina juhile Maljuta Skuratovile.

Et Skuratov on hukkunud Paides, tuleb tavaliselt üllatusena ka Vene turistidele.

1572. aasta viimastel päevadel, kui Vene vägi Paide kindlust piiras, oli Eestis sõjakäigul esimest korda ka Ivan Julm ise. Ühena esimestest tormas kindlusse Skuratov. Kroonikates kirjutatakse, et ta löödi otsekohe maha või lasti maha.

314 aastat hiljem püstitas Mäo mõisnik Olaf von Stackelberg Paide kindluse vallutamisel hukkunud Vene sõduritele obeliski. Sest 1886. aastal külastas Paidet suurvürst Vladimir, keiser Aleksander III vend, kes sai teada, et ta polegi esimene sinivereline venelane, kes Paidet külastas.

"Paide külaskäigu ajal kuulis tsaariperekonna liige, et ka kogunisti Ivan Julm on seal käinud ja Maljuta Skuratov, kes oli tema peamine mõttekaaslasi, olevat seal hukka saanud. Vestluse käigus tekkis arutelu, et niivõrd oluline ja väärikas sündmus ei saa olla ilma vastava meenutuse, monumendita ja tolleaegne Mäo mõisnik Stackelberg käis välja mõtte, et tema püstitab oma mõisa maadele kõrgele künkale obeliski," selgitas ajakeskus Wittenstein Järvamaa muusuemi teadusjuht Ründo Mülts.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: