Saaremaal kuldkäevõru leiukohas jätkati uuringuid

Foto: Marika Mägi

Arheoloog Marika Mägi viis Saaremaal eelmisel aastal leitud 3. sajandist pärineva kuldse käevõru leiukohas läbi täiendavad väljakaevamised, et saada selgust, mis umbes 1700 aastat tagasi selles paigas ja seal ümbruses toimuda võis.

Üleskündmata kolmnurksest põlluservast tuli eelmise aasta sügisel välja Eesti läbi aegade suurim kullaleid – kuldne käevõru 3. sajandist. Lisaks mitmeid samast ajastust väärtuslikke leide. Sügisel jõuti maa sisse vaadata ainult metallidetektoritega, nüüd uuriti juba täpsemalt kühvlite ja harjade abil.

Sel nädalal lõppenud täiendavatel kaevamistel kuldseid esemeid enam ei leitud, aga päris asjata seda mulda ikka ka ei sõelutud.

Ka tulekivid, mida leiti lausa kaks on Marika Mägi kinnitusel mitte päris tavapärased. Aga mis koht see ikkagi on, mis omamoodi müstiliselt ka aastakümneid või aastasadu põlluservas kündmata jäänud?

"Ma arvan, et see on ohverdamiskoht. Ja ma jään selle arvamuse juurde ja ma ei näe siin midagi, mis viitaks kalmele. Sest lihtsalt luud ei pea alati viitama kalmele," nentis Mägi.

Mägi sõnul pole ta jõudnud ka enda jaoks sellest piirkonnast ja selle seotusest kullaleiuga veel täielikku pilti ette saada. Selleks plaanib ta seda kolme küla ristumiskoha ümbrust veelgi laiemalt uurida.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: