Egiptuse parlament andis rohelise tule võimalikule sekkumisele Liibüas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1595273580000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Egiptuse parlament kiitis heaks vägede saatmise Liibüasse. Autor/allikas: SCANPIX/EPA

Egiptuse parlament andis esmaspäeval rohelise tule vägede sekkumisele Liibüas, kui president Abdel Fattah al-Sisi oli enne seda kõnelenud rahvaesindajatele võimalikust sõjalise operatsiooni vajadusest naaberriigis.

"Parlament kiitis ühehäälselt heaks Egiptuse relvajõudude liikmete lähetamise lahingmissioonidele väljaspool kodumaa piire, et kaitsta Egiptuse riiklikku julgeolekut kuritegelike relvarühmituste ja välismaiste terroristide vastu," kirjutati avalduses.

Türgi tegi esmaspäeval üleskutse lõpetada otsekohe Liibüa sõjapealiku Khalifa Haftari toetamine, pärast Ankaras peetud kolmepoolseid kõnelusi Liibüa, Malta ja Türgi ametnike vahel.

Türgi asus sel aastal jõulisemalt toetama rahvusvaheliselt tunnustatud Liibüa ühtsusvalitsust (GNA), mille pealinnale Tripolile Haftari väed mullu aprillis pealetungi alustasid.

Liibüas on valitsenud kaos alates 2011. aastast, mil kukutati diktaator Muammar Gaddafi. Haftari toetavad Egiptus, Araabia Ühendemiraadid ja Venemaa.

Sisi ütles möödunud nädalal, et riik ei kavatse jääda pealtvaatajaks, kui mistahes arengud Liibüas võivad põhjustada otsese ohu mitte ainult sealsele turvalisusele, vaid riiklikule julgeolekule Egiptuses.

Sisi hoiatas juba juunis, et Türgi-toetatud jõudude pealetung Liibüas võib viia Egiptuse otsese sõjalise sekkumiseni naaberriigis.

"Kui Liibüa rahvas palub meil sekkuda, siis on see signaal maailmale, et Egiptus ja Liibüa jagavad ühiseid huvisid, julgeolekut ja stabiilsust," sõnas president.

Sudaani julgeolekujõud vahistasid piiril Liibüaga umbes 160 inimest, kes olid palgasõduritena teel sõjast haaratud naaberriiki Liibüasse, teatasid pühapäeval riigiga seotud paramilitaarväed.

"Sudaani-Liibüa piiril asuvad julgeolekujõud pidasid kinni 160 inimest, kes kavatsesid töötada Liibüas palgasõduritena. Teiste seas oli ka kaks välismaalast," seisis Sudaani Kiirtoetusjõudude (RSF) avalduses. 

RSF-i juhib Sudaani valitseva üleminekunõukogu juhtliige Mohamed Hamdan Dagalo.

"Sudaanlaste saatmine Liibüasse võitlema ei ole aktsepteeritav," lausus RSF-i komandör Põhja-Darfuri osariigis Jaddo Hamdan. 

"Me oleme jälginud ja valvanud piiri Liibüaga, et võidelda ebaseadusliku rände, inimkaubanduse ja piiriüleste kuritegelike ettevõtetega," lisas ta. 

Prantsusmaa, Itaalia ja Saksamaa teatasid mõned nädalad tagasi ühisavalduses, et on valmis kaaluma sanktsioonide kehtestamist välisriikidele, kes rikuvad Liibüa relvaembargot. 

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: