Järve Biopuhastus loodab haisust jagu saada odavama lahendusega

Foto: Rene Kundla/ERR

Pikki aastaid on Kohtla-Järve elanikke häirinud kohaliku vee-ettevõtte territooriumilt linna kanduv hais, mille põhjuseks on reomuda käitlemine. Kohtla-Järve Biopuhastus on otsinud võimalusi haisu vähendamiseks ning otsustas nüüd muuta algul välja valitud meetodit. Valik langes algsest plaanist kolm korda odavama lahenduse kasuks.

Veel kevadel oli enam kui aasta kestnud analüüsi tulemusena Järve Biopuhastus seisukohal, et haisu vähendamiseks on mõttekas hakata reovee settimisel tekkivat muda kuivatama. Juulis Keskkonnaametile saadetud kirjas nenditi, et see meetod ei pruugi siiski anda oodatud tulemust tõdes Järve Biopuhastuse juhatuse liige Vladislav Korzanov. "Kompostimisest tulenev lõhnahäiring võib lihtsalt asenduda kuivatatud settest eralduva lõhnahäiringuga," ütles Korzanov.

Muda termilise töötlemise asemel keskendutakse settekäitlusehitiste ventilatsiooni- ja õhupuhastussüsteemi rekonstrueerimisele. Lisaks on plaan pool tekkivast settest viia prügilasse, ütles Vladislav Korzanov. "Kokkuvõttes saame me sama või isegi parema tulemuse investeerimismaksumusega umbes poolteist miljonit eurot. Lisaks vähendame me ka igaaastasi käitlemiskulusid ja tulemus on elanikele märksa odavam."

Kui praegune plaan näeb ette poolteise miljoni euro suurust investeeringut, siis mudakuivati rajamine oleks läinud maksma üle viie miljoni euro.

Üheks algse plaani muutmise põhjuseks oli seegi, et analüüsi põhjal ei sobi ka termiliselt töödeldud sete oma näitajatelt põllumajanduses kasutamiseks ja see tuleks viia põletamisele.

"2019. a muutus reoveesette kasutamist reguleeriv Keskkonnaministri määrus nr 29, millega sätestati kuivatatud reoveesette töödelduse kriteeriumiks põletuskao ja kuivaine suhe alla 0,6. Et põletuskao ja kuivaine suhe (orgaanilise aine sisaldus) sette kuivatamisel ei muutu ja Kohtla-Järve puhasti reoveesettes on see näitaja 0,80 – 0,85, siis põllumajanduses ja haljastuses meie kuivatatud setet kasutada ei saaks. Ainuke realiseerimisvariant oleks põletamine (koos täiendava kasvuhoonegaaside heitega), kuid ainukeseks põletamiskohaks on Eestis jäänud Iru Jäätmeelektrijaam. Kokkuvõttes ei vastaks reoveesette kuivatamise kompleksi rajamine ja käitamine koos kuluka realiseerimisega parima võimaliku tehnika tunnustele ning eelduste kohaselt jääks täitmata ka lõhnahäiringu vähendamise eesmärk," teatas Keskkonnaametile saadetud kirjas Järve Biopuhastuse projektijuht Martin Zimmer.

Üks Kohtla-Järve Järve linnaosa haisuallikast, kolmele omavalitsusele kuuluv Järve Biopuhastus peab vastavalt Keskkonnaameti korraldusele lõhnahäringut vähendama hiljemalt 2022. aasta 30. juuniks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: