Amet kohustaks sideettevõtjaid ka konkurentidele oma kaablitorudes ruumi jätma

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Telia Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Konkurentsiameti hinnangul võiks seadusega paika panna sidekaablitele mõeldud toru minimaalse läbimõõdu. Amet tõdeb, et sidekanalisatsiooni peamine rajaja Telia võib muidu kasutada nõnda kitsaid torusid, et ühegi teise sideettevõtja kaabel sinna enam ära ei mahu.

Kui Eesti Telekom erastati, sai Telia endale suurema osa sidekaablite jaoks mõeldud kanalisatsioonist. Tarbijakaitse- ja tehnilise järelevalve ameti side- ja meediateenuste talituse juhataja Oliver Gailan selgitas, et olulise turujõuga käivad kaasas ka kohustused.

"Ja üks kohustus ongi see, et kui selles kanalisatsioonis on vaba mahtu, peab märkimisväärse turujõuga ettevõte, kes täna on Telia, andma juurdepääsu teisele ettevõttele oma sidekanalisatsioonile," rääkis Gailan.

Kui torus uue kaabli jaoks ruumi ei ole, siis pääseb Telia ka kohustusest. Kellegi teise jaoks uut toru ettevõte maa sisse kaevama ei pea. Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots märkis, et topeltvõrkude rajamine pole ka kuigi arukas.

"Peamine maksumus sellise kaabelkanalisatsiooni rajamisel ei ole selle toru maksumus, vaid peamine maksumus on ikkagi kaevetööd, paigaldamine, projekteerimine, tehnilised tingimused," selgitas Ots.

Niisiis peab konkurentsiamet mõistlikuks, et kui keegi juba sidekanalisatsiooni rajab, siis sellise, kuhu mahuks mitme sideettevõtja kaablid.

"Probleem ongi selles, et kuna see on täna reguleerimata, siis on ettevõtte enda otsustada, me peamiselt räägime Teliast, aga ka teistest ettevõtetest, kuivõrd suure läbimõõduga kaabelkanalisatsioon rajada. Kui rajatakse viiekümne millimeetrine, siis see tähendab, et konkurent sinna enam oma sidekaablit panna ei saa," rääkis Ots.

Sellisel moel talitades võib kanalisatsiooni rajaja teisi ettevõtteid turult eelmale tõrjuda. Konkurentsiameti hinnangul võiks seadust muuta nii, et sidekaabli jaoks mõeldud toru peaks olema vähemalt kümnesentimeetrise läbimõõduga. Nõnda mahuks sama toru kasutama mitu teenusepakkujat.

Toivo Praakel Autor/allikas: Aleksandr Hussainov/ERR

Telia võrgu ja infrastruktuuri üksuse juht Toivo Praakel ei mõista konkurentsiameti seisukohta, nagu pärsiks viiesentimeetrise läbimõõduga kaablitoru konkurentsi. Praakel tõi näite, et nelja kiuga optilise kaabli läbimõõt on kõigest kaheksa millimeetrit.

Ta lisas, et uusarenduste juures otsustab kinnistu omanik, missugune toru maasse pannaks ja Telia ei saa arendajale nõudmisi esitada. Märt Ots aga usub, et arendaja roll kaablikanalisatsiooni rajamisel on üsna piiratud.

"Nemad ikkagi arvestavad sellega, et tegemist on sideturu ettevõttega, kes kõige paremini turgu teab, kes teab parimaid tehnilisi lahendusi ja vaevalt, et nemad nüüd hakkavad Teliale ette kirjutama. Sest kokkuvõttes on Telia see, kes ehitab."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: