Eesti esimese kvartali eelarvedefitsiit oli EL-i keskmisest suurem

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raha. Autor/allikas: Karin Koppel

Tänavu esimeses kvartalis oli Eesti valitsemissektori eelarve puudujääk hooajaliselt tasandatud andmeil 4,2 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP), ületades sellega euroala ja Euroopa Liidu (EL) keskmist.

EL-is tervikuna oli valitsemissektori puudujääk esimeses kvartalis 2,3 protsenti SKP-st, euroalal aga 2,2 protsenti SKP-st, selgub Eurostati andmetest. Kvartal varem oli defitsiit nii euroalal kui ka EL-is 0,7 protsenti SKP-st.

Eesti valitsussektori defitsiit süvenes möödunud aasta viimase kvartaliga võrreldes 3,9 protsendipunkti võrra.

Eesti riigivõlg on jätkuvalt EL-i madalaim

2020. aasta esimeses kvartalis oli Euroopa Liidu (EL) madalaima riigivõlaga riik jätkuvalt Eesti, kõige suurem oli võlakoormus Kreekas.

Eesti riigivõlg oli esimeses kvartalis 8,9 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP) ehk EL-i madalaim, järgnesid 20,3 protsendiga Bulgaaria ning 22,3 protsendiga Luksemburg, selgub Eurostati andmetest.

Kõige kõrgem oli võlakoormus esimese kvartali lõpus Kreekas, kus see ulatus 176,7 protsendini SKP-st. Järgnesid Itaalia 137,6 protsendi ja Portugal 120 protsendiga.

Euroalal oli riigivõlg keskmiselt 86,3 protsenti SKP-st, vähenedes aastavõrdluses 0,1 protsendipunkti võrra. EL-is tervikuna oli riigivõlg esimeses kvartalis aga 79,5 protsenti SKP-st, kahanedes aastaga 0,5 protsendipunkti.

Aastavõrdluses kasvas võla ja SKP suhe kümnes EL-i liikmesriigis ja langes 16 riigis.

Enim kahanes võlakoorem aastavõrdluses 5,6 protsendipunktiga Iirimaal ja kasvas enim Soomes, kus kasv oli 4,7 protsendipunkti. Eesti riigivõlg kasvas seejuures 1,1 protsendipunkti.

Euroalal moodustasid esimese kvartali lõpus koguvõlast 80,9 protsenti võlakirjad, 15,5 protsenti laenud ning 3,5 protsenti valuuta ja hoiused. EL-is tervikuna moodustasid võlakirjad 80,6 protsenti, laenud 15,9 protsenti ning valuuta ja hoiused 3,4 protsenti koguvõlast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: