Chicago võimud lasid maha võtta Christoph Kolumbuse ausamba ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kolumbuse kuju mahavõtmine Chicagos
Kolumbuse kuju mahavõtmine Chicagos Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Kamil Krzaczynski

USA Chicago linnavõimud lasid kesklinnas Grant Parkis reedel maha võtta Christoph Kolumbuse kuju, nädal varem olid monumenti kukutada üritanud protestijad kähmelnud samas politseiga.

Korralduse kuju ööpimeduse varjus eemaldada, et vältida protestijate ja politsei järjekordset kokkupõrget, andis Chicago linnapea Lori Lightfoot, kirjutab Chicago Tribune.

Kuju postamendilt eemaldamiseks kasutati suurt kraanat ning sündmust kogunes vaatama väike rahvahulk. Ausamba eemaldamisele reageerisid kohaletulnud juubeldamisega ja mööduvad autod andsid signaali. Piirkonnas oli näha mitut veokit, ent pole selge, kuhu kuju viiakse.

Plaanist ausammas maha võtta andis linnavõim teada esmalt neljapäeva õhtul ajalehes Chicago Tribune ning selle teisaldamisele eelnes tunde kestnud vastasseis kuju pooldajate ja vastaste vahel.

Läinud reedel läksid monumendi vastased vastamisi politseiga, kes kasutas rahvahulga vastu kumminuiasid ja vahistas mitu meeleavaldajat.

"See kuju langeb tänu mustade ja põlisrahvaste aktivistide pingutustele, kes teavad Kolumbuse tegelikku ajalugu ja seda, mida ta esindab," ütles kohalik elanik Stefan Cuevas-Caizaguano lehele Chicago Sun-Times.

Monumendi eemaldamine langeb ajale, mil president Donald Trump plaanib linna saata föderaaljõud, mis on viinud mureni, et kohalike õigust meelt avaldada hakatakse piirama. Aktivistide ühendused esitasid neljapäeval kohtuhagi, millega tahetakse tagada, et föderaalagendid protestidesse ei sekku.

Sarnase hagi on esitanud ka Oregoni osariigi ametnikud, kui sinna pärast kaks kuud kestnud meeleavaldusi föderaalsed korrakaitsejõud saabusid.

Kolumbuse ausammaste eemaldamist on nõutud ka mujal riigis, kuivõrd väidetavalt vastutab ta põlisrahvaste ekspluateerimise ja nendevastase genotsiidi eest. Tema kujusid on kukutatud ka teistes USA linnades.

Christoph Kolumbus oli maadeavastaja ja kaupmees, kes 1492. aastal ületas Kastiilia (Hispaania) lipu all Atlandi ookeani ja jõudis Ameerikasse.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: