Uimastite kasutamine eriolukorra ajal vähenes

Narkootikumid.
Narkootikumid. Autor/allikas: PPA

Viimastel aastatel on narkootikumide kasutamine Eestis pigem vähenenud, küll aga ei saa seda öelda iga aine kohta. Uimastite tarvitamine ja riiki toomine vähenes ka eriolukorra ajal, kuid on nüüdseks taastunud.

Põhja Prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse juht Rait Pikaro rääkis "Vikerhommikus", et paari aasta eest suureks probleemiks olnud fentanüüliturgu suudetakse nüüd üldiselt kontrollida.

Pikaro sõnul oli fentanüüliturg enne 2017. aastat väga suur, nüüd on aga tabatud mitmeid inimesi, kes on proovinud turgu ellu äratada. "Kindlasti see tahe tegelikult on olemas olnud ja mitmete asjaolude tõttu on õnnestunud siiamaani pärssida, aga kindlasti see on pideva tegevuse tulemus ja politsei tegevus on tegelikult siin ainult üks osa sellest," ütles Pikaro.

Küll aga pole narkootikumide turg kontrolli all võrdselt iga aine puhul. Pikaro sõnul tuleb teha vahet erinevatel ainegruppidel ja vanusegruppidel.

"Mitte kõigis valdkondades ei ole me nii edukad kui esmapilgul võib tunduda. Kui me räägime fentanüülide ja näiteks alfa-PVP ehk "UFO" tarvitamisest või kättesaadavusest, seal tõesti võib viimaste aastatega võrreldes pigem positiivset trendi näha. Samas kui me vaatame kanepi ja muude ainete tarvitamist, siis seal kindlasti ei saa väita, et oleks see kuidagi oluliselt vähenenud," märkis ta.

Raskeid ning eluohtlikke narkootikume tuuakse üldiselt sisse piiri tagant ning Eestis neid väga ei toodeta.

"Transportimise võimalus on lai. Kes tõesti käib omal käel naaberriikides uimastite järel, kes tellib neid näiteks postiga, loodab heale õnnele, et äkki tuleb läbi, ja kes siis nii-öelda sõltub juba organiseeritud kuritegelikust tegevusest, kus kaubavedude varjus tuuakse väga suuri mürgiseid koguseid sisse," sõnas Pikaro.

Eriolukorra ajal uimastite tarvitamine ning riiki toomine vähenes, kuid nüüd on Pikaro sõnul juba kriisieelne aeg taastunud.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: