Terviseametil pole infot välismaalt tulnute kohta

Foto: Elina Paševitš.

Viimased Tartu koroonaviiruse puhangud on alguse saanud välismaalt saabunutest, kes pole järginud eneseisolatsiooni nõudeid. Nõuetest kinnipidamist kontrollima pidaval terviseametil puudub aga inimeste riiki sisenemise kohta igasugune info.

Kui Tartu Vabanki ööklubi koroonaviiruse puhangus on senimaani nakatunuid tuvastatud 28, siis ühe teise Tartu ööklubiga on praegu seotud juba järgmine arenev viirusekolle, kinnitas terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar "Aktuaalsele kaamerale". Selle arengust ja ulatusest lubas ta siiski rääkida alles järgmisel nädalal.

Ehkki puhangud ööklubides tulevad ajal, mil valitsuse otsusel leevendati sellistele asutustele pandud nõudeid, ei tõttaks amet kohe piiranguid jälle karmistama.

"Eks see kõik sõltub, kuidas olukord edasi areneb ja kuidas inimesed ennast üleval peavad. Üks asi on piirangud, aga teine asi on ka see, et kui me näiteks võtame ürituste korraldaja, siis ka ürituste korraldajal on võimalus enda üritust korraldada ohutult, vaadata, et inimestel oleks piisavalt ruumi," rääkis Saar.

Alates laupäevast kaotatati seni kehtinud 100 inimese piirang ööklubides, kasiinodes ja muudes kinnistes lõbustusasutustes. Küll aga peavad asutused, näiteks ööklubid, tagama inimeste hajutatuse ja järgima 50 protsendi täituvuse nõuet.

Sotisaalminister Tanel Kiik usub, et erinevaid majandusharusid ei saa ebavõrdselt kohelda ja uusi piiranguid kohe ei kaaluks. Tema sõnul peavad inimesed ise käituma vastutustundlikult, näiteks välismaalt tulles.

"Põhiline moraal nii nende Tartu juhtumite puhul kui ka mujal on tõesti see, et välismaal liikudes, välismaal viibides, kui on vajalik, tuleb täita kahenädalast kodus püsimise kohustust. See on kõige kindlam viis, kuidas me suudame seda viiruse levikut Eestis jätkuvalt kontrolli all hoida," ütles Kiik.

Teisalt peaks selle nõude täitmise üle järelevalvet korraldama terviseamet. Probleem on aga selles, et ametil puudub teave selle kohta, kes ja kuskohast tuleb. Politsei lõpetas riiki sisenejate lähteriikide kohta info kogumise juba mais.

"See teeb sisuliselt väga keeruliseks järelevalve tegemise ja siinkohal ei jää meil praegu midagi muud üle, kui rõhutada, et kui inimene tuleb sellisest riigist, kus ta võib koroonaviiruse endale saada, siis seadusejärgne kohustus on tal ikkagi liikumisvabaduse piirangut järgida," rääkis Saar.

"Sellise lausjärelevalve tegemine, ka info korjamine, vahendamine on üüratult palju keerulisem, kui ta oli tol perioodil, kui piiridel käis lauskontroll. Aga just seetõttu ma rõhutangi seda poolt, et inimeste enda käitumine, enda otsustamine, vastutuse võtmine oma tegude eest on tegelikult see, mis meid selles olukorras saab aidata," sõnas ka sotsiaalminister.

Siiski märkis Kiik, et kui siin on murekohti, tuleb seda ametkondadega koostöös valitsuses arutada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: