Riskiriikidest saabujate kodus püsimine on nende endi südametunnistusel

Nimekiri koroonaviiruse riskiriikidest, kust Eestisse saabunud inimesed peavad kaks nädalat eneseisolatsioonis olema, näitab kasvutrendi. Samas on neist riikidest saabujate kodus püsimine peamiselt inimeste enda südametunnistusel.

Tallinna lennujaamas rivistasid politsei- ja piirivalveametnikud esmaspäeval enne lendude maandumist end üles ja küsisid saabujatelt nende reisisihtkohtade kohta. Pärastlõunal läks neil ühel hetkel väga kiireks, kui korraga saabusid lennud nii Kreetalt kui ka Riiast.

Kreetalt tulnud inimesed suunati kiiremini edasi, kuna tegemist ei ole riskiriigiga. Küll aga oli Riia lennul inimesi, kes olid sinna lennanud nii Hispaaniast kui ka Bulgaariast. Neis riikides on nakatumiskordaja 100 000 elaniku kohta praegu üle 16 ja tegemist on riskiriikidega.

"Kui inimene tuleb riskiriigist, siis palume täita eneseisolatsioonilehe. Inimene saab siis teada täpsed isolatsiooni tingimused, mis temale kohalduvad, kui ta tuleb Eestisse - ehk siis 14 päeva eneseisolatsioonis," selgitas PPA Tallinna piiripunkti vanempiirivalvur Taivo Kurisman.

Riskiriikidest saabunud kinnitavad allkirjaga eneseisolatsiooni jäämist ja nõustuvad, et vastasel juhul võib neid oodata kuni 9600 eurot sunniraha.

Maanteid või laevateid pidi Eestisse saabunuid regulaarselt ei kontrollita, küll aga võib politsei seda piiripunktides või sadamas teha pisteliselt. Nii juhul, kui riskiriikidest saabunud inimesed on täitnud eneseisolastioonilehe, kui ka juhul, kui nad seda teinud ei ole. Keegi järelevalvet eneseisolatsiooni reaalse hoidmise üle ei tee.

"Siinkohal tahaks rõhutada, et inimesel on endale pandud kohustus eneseisolatsiooni jälgida, kui nad tulevad sellisest riigist, kus on nakatumise protsent kõrge," rõhutas Kurisman.

Välisministeerium uuendab igal reedel riikide nimekirja, kust saabunud peavad isolatsiooni jääma. Kui suve algul see nimekiri pigem vähenes, siis praegu on see kasvutrendis.

Ministeerium soovitab reisida vaid tungival vajadusel ja sellisel juhul tervise hoidmiseks ja sekelduste vältimiseks minna riikidesse, kus nakatumiskordaja on väga väike.

"Tekivad liikumispiirangud, lende tühistatakse, võib-olla ei ole transiit enam võimalik nii lihtsasti kui oli siiani ja on oht jääda sedasi reisilõksu nagu kevadel paljud omal nahal said kogeda. Valige niisugune koht, kus nakatumisnäitaja on kõvasti alla 16, siis olete ise terve, ei jää haigeks ja ei ole ka seda ohtu, et tekivad takistused," selgitas välisministeeriumi konsulaarabi büroo direktor Tiina Kallasmaa.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: