Tartu keelas hooldekodude külastamise, sulges kaks lasteaiarühma ja jätab ära kontserdi

{{1596205620000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Tartu linn rakendas viimase koroonaviiruse puhangu tõttu meetmeid, mille abil püüab haiguse levikut tõkestada, ütles linnapea Urmas Klaas. Tartus Vabanki klubist alguse saanud puhangu lähikontaktseid on tuvastatud juba üle 100.

Klaas rääkis ERR-ile, et reede pärastlõunal kokku tulnud kriisimeeskond hindab olukorda keeruliseks. Meeskond otsustas rakendada meetmeid, mis on linnavalitsuse pädevuses.

"Me seadsime sisse külastuskeelu meie linna hooldekodudes, sulgesime kaks lasteaiarühma, kus on olnud lastel kokkupuuteid positiivse COVID-19 proovi andnud inimestega, ja jätame ära Tartu linna poolt pühapäeval korraldatava Curly Stringsi kontserdi," selgitas Klaas, rääkides Tähtvere ja Mõmmiku lasteaiast ning Tartu Hooldekodust ja Vaimse Tervise Hooldekeskusest.

Klaas lisas, et kui olukord muutub keerulisemaks, soovitab linn ka terviseametil täiendavaid reegleid sisse viia.

Klaas rõhutas, et COVID-19 on pidude ja seltskondade haigus, mistõttu kutsus ta noori inimesi üles olema ettevaatlikud.

"Terviseameti ja linnavalitsuse ühine väga tõsine sõnum noortele inimestele on see, et nad väldiksid lähima kahe nädala jooksul kinnistes ruumides toimuvaid üritusi, justnimelt ööklubid, baarid ja muud sellised kohad. Praegune haiguse levik näitab, et nendes kohtades inimesed saavad nakkuse," ütles ta.

Linnapea kinnitusel on nii linn kui ka terviseamet praegu väga kõrgendatud valmisolekus. "Oluline on see, et meist kõigist sõltub, kas saame selle kolde kontrolli alla, et ta edasi ei leviks," ütles Klaas.

"Ka meie sõnum avalike ürituste korraldajatele on see, et seni, kuni kehtivad praegused reeglid ja te viite läbi avalikke üritusi, siis palun hoidke oma külastajad hajutatuna, tuleb luua sellised võimalused, kus inimesed ei oleks omavahel tihedas kontaktis," lisas ta.

Reede õhtul kogunes linna kriisimeeskond terviseameti Lõuna regiooni esindajatega, et arutada Tartu olukorda. Terviseamet esialgu täiendavaid piiranguid Tartus praegu ei kehtesta, kuid kui olukord peaks 14 päeva jooksul halvenema, siis seda tehakse.

Pärast kriisimeeskonna ja ametkondade kriisikoosolekut edastatud teates soovitasid linnavalitsus ja terviseamet kahe lähema nädala jooksul vältida siseruumides toimuvaid üritusi, hoida avalikes kohtades ja üritustel distantsi, desinfitseerida või pesta regulaarselt käsi ning kehva enesetunde korral jääda koju.

Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhataja Tiia Luhti sõnul ei pea noored väsimust, nohu, ninakinnisust, peavalu, silmapõletikku, kurgukipitust, maitsetunde kadumist või liigesevalu haiguseks. "Just need on aga koroonaviiruse kõige levinumad tunnused, mille ilmnemisel tuleks jääda koju ja perearstiga ühendust võtta," lisas Luht.

Eneseisolatsiooni reegleid rikkuvaid inimesi terviseamet kohe karistama ei tõtta, enne tuleb iga juhtumit eraldi menetleda. Terviseameti Lõuna regiooni juhi Tiia Luhti sõnul karistab amet siis, kui ollakse täiesti kindlad, et inimene on pahatahtlikult viirust levitanud.

Viroloogiaprofessor Irja Lutsar on arvamusel, et karistamine tooks kaasa veel suurema viiruse leviku.

"Karistamisega, mida me oleme ka muudes riikides näinud, inimesed hakkavad kõigist nendest asjadest kõrvale hiilima, hakkavad valetama, siis tulevad veel rangemad karistused, kuni vangipanekuni. Ma arvan, et see ei ole meetod, kuidas selle puhanguga tegeleda," kommenteeris Lutsar.

Terviseamet soovitab inimestel, eriti noortel, kes tunnevad oma tervises väiksematki muudatust, jääda koju ning mitte külastada avalikke üritusi.

Tartu Vabanki ööklubis toimunud peost alguse saanud puhangus oli reede pärastlõunaks tuvastatud 19 nakatunut, neist 15 Lõuna regioonis ehk Tartus ja Tartumaal ning neli juhtumit Harjumaal. Neljapäevase seisuga oli selle juhtumi lähikontaktseid veidi üle 50, reede seisuga juba üle 100.

 

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: